preloader
راهکار های جراح پارگی دیسک گردن برای درمان آن

راهکار های جراح پارگی دیسک گردن برای درمان آن

 • خانه
 • -
 • جراحی ستون فقرات
 • -
 • راهکار های جراح پارگی دیسک گردن برای درمان آن
راهکار های جراح پارگی دیسک گردن برای درمان آن
 • جراح پارگی دیسک گردن هنگام مواجهه با پارگی دیسک کارهای گوناگونی را انجام می‌دهد. از ویزیت و تست های مختلف تا بررسی علت پارگی دیسک.

  دیسک های گردن، بالشتکی بین مهره های قسمت فوقانی پشت و گردن هستند. پارگی دیسک زمانی اتفاق می‌افتد که ماده ژلاتینی دیسک داخلی، پاره شود یا از طریق دیواره بیرونی دیسک گردن بیرون بیاید. پارگی دیسک گردن، در اثر فشار بیش از حد بر روی دیسک صورت می‌گیرد که می‌تواند در اثر بلند کردن وسایل سنگین یا سایر حرکات آسیب رسان باشد.

  در این مقاله قصد داریم مجموعه فعالیت های یک جراح دیسک گردن برای درمان صحبت کنیم. همچنین درباره علائم و عوامل ایجاد پارگی دیسک به شما مطالبی را بگوییم.

  عکس پارگی دیسک گردن

  دیسک گردن چیست؟

  بیشتر مردم تا زمانی که دچار مشکل نشوند، به جراح پارگی دیسک گردن مراجعه نمی‌کنند. و این باعث می‌شود که به نخاع و دیسک صدمات جبران ناپذیری وارد شود.

  ستون فقرات، از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است. آنها روی هم چیده شده اند و حمایت و محافظت از نخاع را فراهم می کنند. نخاع ستونی از بافت عصبی است که از قسمت تو خالی مهره ها عبور می‌کند. یک سری اعصاب وجود دارد که ریشه های عصبی نیز نامیده می‌شوند و از نخاع به قسمت های مختلف بدن منتهی می‌شوند.

  فضای بین هر مهره، یک ریشه عصبی در سمت چپ و یک ریشه عصبی در سمت راست دارد. بیشتر مهره ‌ها توسط دیسک ‌های انعطاف ‌پذیر غضروفی جدا می ‌شوند که مانند ضربه‌گیر عمل می‌کنند که در صورت وجود مساله‌ای همچون پارگی دیسک گردن، نمی‌توانند امکان تحرک ستون فقرات را فراهم ‌کنند. این دیسک ها دارای یک هسته نرم هسته هستند که توسط یک لایه بیرونی سخت به نام حلقه احاطه شده اند.

  نمایی از دیسک گردن

  علت ایجاد پارگی دیسک گردن

  دیسک ها ممکن است به دلیل آسیب دیدن و یا بلند کردن نامناسب لوازم، برآمدگی یا فتق ایجاد کنند. پیری نقش مهمی در این موضوع دارد. با افزایش سن، دیسک های شما خشک و سخت تر می شوند. بنابراین باعث ضعیف شدن دیواره بیرونی فیبری دیسک شود.

  هسته ژل مانند ممکن است از طریق پارگی دیسک گردن در دیواره ایجاد شده و بدین ترتیب، برآمده یا پاره شود و هنگام لمس عصب، باعث ایجاد درد گردد. عواملی همچون ژنتیک، سیگار کشیدن و تعدادی از فعالیت های شغلی و تفریحی، منجر به انحطاط زودرس دیسک می شود.

  تشخیص علت ایجاد پارگی به جراح پارگی دیسک گردن این کمک را می‌کند که سریعترین روش درمان را انتخاب کند و از خطرات احتمالی جلوگیری نماید.

  همچنین سن فرد بیمار برای جراح پارگی دیسک گردن مهم است که نحوه درمان درست را انتخاب کند. پارگی دیسک گردن در افراد 30 تا 40 ساله شایع‌ تر است. اگرچه افراد میانسال و مسن ‌تر اگر درگیر فعالیت ‌های بدنی شدید باشند، کمی بیشتر در معرض خطر قرار دارند. تنها حدود 8 درصد از فتق دیسک ها در ناحیه گردن رخ می دهد.

  شانس زندگی افراد با تومور مغزی چقدر است؟

  عکسی از دیسک گردن که جراح دیسک گردن در اختیار دارد

  راه های تشخیص توسط جراح پارگی دیسک گردن

  هنگامی که برای اولین بار درد مربوط به پارگی دیسک گردن را تجربه کردید، با جراح پارگی دیسک گردن خود مشورت کنید. جراح، یک تاریخچه پزشکی کامل می‌گیرد تا علائم شما، هرگونه آسیب یا شرایط قبلی را درک کند و تعیین نماید که آیا عادت ها و سبک زندگی باعث ایجاد درد می‌شود یا خیر.

  برای تعیین منشاء درد، معاینه فیزیکی صورت می گیرد و بی حسی و ضعف تست می‌شود. جراح ستون فقرات، سابقه پزشکی و علائم شما را در تشخیص پارگی دیسک گردن در نظر می گیرد. و یک معاینه فیزیکی به شما ارائه می‌دهد که در طی آن محدودیت های حرکتی در ستون فقرات، مشکلات تعادلی و علائم درد و همچنین هرگونه از دست دادن رفلکس اندام ها، عضلات را بررسی می‌کند.

  ضعف، از دست دادن حس، یا رفلکس های غیر طبیعی که ممکن است نشان دهنده درگیری نخاع باشد، از نشانه هایی است که در تشخیص پارگی دیسک گردن، موثر است. پس از معاینه فیزیکی، جراح پارگی دیسک گردن می‌تواند از انواع آزمایش ‌ها برای بررسی دقیق ‌تر استفاده کند که شامل عکس ‌برداری با اشعه ایکس، ام آر آی، سی‌تی اسکن، سی‌تی میلوگرام یا اسکن استخوان است.

  درصورت مشاوره و درخواست ویزیت می‌توانید با مطب دکتر بختوری تماس حاصل فرمایید.

  تلفن های تماس: ۰۲۱۸۸۸۸۴۵۴۸۰۲۱۸۸۸۸۴۵۴۹

  همچنین برای تشخیص دقیق تر پارگی ممکن است جراح پارگی دیسک گردن از شما بخواهد آزمایشات زیر را انجام دهید:

  MRI

  MRI می تواندبه جراح پارگی دیسک گردن نشان دهد که کدام دیسک آسیب دیده است و آیا فشار عصبی در راستای پارگی دیسک گردن وجود دارد یا خیر. همچنین می‌تواند رشد بیش از حد استخوان، تومورهای نخاعی یا آبسه را نشان دهد.

  میلوگرام

  میلوگرام یک اشعه ایکس تخصصی است که در آن رنگ از طریق یک شیر نخاعی به کانال نخاع تزریق می‌شود. پس از آن، فلوروسکوپ اشعه ایکس، باید برای ثبت تصاویر شکل گرفته توسط رنگ اقدام کند.

  رنگ مورد استفاده در میلوگرام در عکس اشعه ایکس، سفید نشان داده می‌شود و به جراح پارگی دیسک گردن اجازه می‌دهد تا نخاع و کانال را با جزئیات مشاهده کند که برای تشخیص پارگی دیسک گردن ضروری است. میلوگرام ها می‌توانند عصب را در اثر فتق دیسک، رشد بیش از حد استخوان، تومورهای نخاعی و آبسه های نخاعی تحت فشار قرار دهند.

  آزمایش برای تشخیص پارگی دیسک

  اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)

  این روش نیز یک آزمایش غیر تهاجمی است که از پرتو اشعه ایکس و یک کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دو بعدی از ستون فقرات در برنامه تشخیص پارگی دیسک گردن استفاده می‌کند. این تست به ویژه برای تایید اینکه کدام دیسک آسیب دیده است مفید است.

  بیشتر بخوانید: جراح فتق دیسک کیست؟

  مطالعات هدایت عصبی و الکترومیوگرافی

  تست‌ های EMG و NCS فعالیت الکتریکی اعصاب و عضلات را اندازه‌گیری می‌کنند. سوزن ‌های کوچک یا الکترودها در ماهیچه ‌ها قرار می‌گیرند و نتایج روی یک دستگاه مخصوص ثبت می‌شوند. از آنجایی که پارگی دیسک گردن، باعث فشار روی ریشه عصبی می‌شود، عصب نمی‌تواند احساس و حرکت را به طور طبیعی به عضله برساند.

  رابطه زناشویی بعد از عمل دیسک کمر

  مهره‌های استخوانی توسط اشعه ایکس در ستون فقرات، قابل مشاهده خواهد بود، از همین رو، جراح پارگی دیسک گردن قادر است تا بیان کند که آنها نزدیک به یکدیگر هستند یا آن که شکستگی، آرتروز یا خار استخوان ایجاد شده است. این را باید در نظر داشت که تشخیص پارگی دیسک گردن تنها با این آزمایش امکان پذیر نیست.

  خانمی که به دلیل پارگی دیسک گردن نیاز به جراح پارگی دیسک گردن دارد

  علائم پارگی دیسک گردن

  هنگامی که دیسک آسیب می‌بیند، هسته نرم داخلی می تواند برآمدگی ایجاد کند. دیسک همچنین می‌تواند تا حدی آسیب ببیند که هسته داخلی از لایه بیرونی سخت عبور کند. این به عنوان پارگی یا فتق دیسک شناخته می‌شود.

  بخشی از دیسک که برآمده یا بیرون زده می‌تواند به ریشه عصبی یا نخاع فشار وارد کند و علائمی مانند درد یا بی ‌حسی در قسمت‌ های مختلف بدن ایجاد کند. علائمی که جراح پارگی دیسک گردن مورد بررسی قرار می‌دهد ممکن است شامل مواردی همچون: گردن درد، سفتی گردن، سردرد، ضعف شانه ها، بازوها، دست ها یا پاها، بی حسی یا احساس سوزن و سوزن در بازوها باشد.

  راهکار های جراح پارگی دیسک گردن برای درمان

  جراح پارگی دیسک گردن راهکارهای متفاوتی را بریا درمان آن دارد. که این راهکار ها شامل عمل جراحی، تعویض دیسک، تجویز دارو و روش های دیگر می‌شود. که در ادامه به موثر ترین این روش ها می‌پردازیم:

  روش جراحی تعویض دیسک

  استفاده از دیسک مصنوعی برای جایگزینی دیسک طبیعی دهانه، نوع جدیدی از درمان پارگی دیسک گردن است که اخیرا توسط  FDA تایید شده است. جراحی تعویض دیسک ممکن است این مزیت را داشته باشد که امکان حرکت بیشتر و ایجاد استرس کمتری روی مهر ه‌های باقی ‌مانده، در مقایسه با جراحی سنتی دیسک گردن داشته باشد.

  دیسک گردنی که مصنوعی است

  درمان غیر جراحی پارگی دیسک گردن

  تمام درمان ‌های پارگی دیسک گردن برای کمک به رفع درد طراحی شده‌اند. بیشتر دوره ‌های درد بازو، ناشی از فتق دیسک گردن، طی یک دوره چند هفته تا چند ماه برطرف می‌شود و معمولاً درد ناشی از آن را می‌توان با دارو کنترل کرد. هنگامی که درد بهبود یافت، بعید است که عود کند. اگر چه ممکن است بهبود ضعف و بی حسی یا سوزن سوزن شدن مدت بیشتری طول بکشد.

  درمان های دیگر جراح پارگی دیسک گردن برای پارگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • فیزیوتراپی جهت کمک به کاهش فشار بر روی ریشه عصبی
  • داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی جهت کاهش درد و تورم
  • تزریق ریشه عصبی و استروئید اپیدورال جهت پایین آوردن تورم و درد
  • اکثر دردهای گردن یا کمر در پارگی دیسک گردن به مرور زمان با درمان های ساده بهتر می شوند. اینها ممکن است شامل شل کننده های عضلانی و دارو های ضد التهابی به نام NSAIDs باشد. کمپرس سرد یا بسته های حرارتی می تواند به آرام کردن علائم کمک کند.

  ممکن است فیزیوتراپی تجویز شود. سایر درمان ها شامل کشش، سونوگرافی یا تحریک الکتریکی عضلات است. گاهی اوقات از تزریق کورتیکواستروئیدها استفاده می شود. اگر این درمان ها در بیماری پارگی دیسک گردن جواب نداد، جراحی ممکن است یک گزینه باشد.

  بیشتر بخوانید: روش های درمان دیسک گردن بدون جراحی

  عکس 3 بعدی دیسک گردن

  مراقبت های لازم پس از جراحی پارگی دیسک گردن

  بیماران، در ناحیه ریکاوری تا زمان بهبودی از بیهوشی، تحت نظر خواهند بود. درد بعد از جراحی تعویض دیسک طبیعی است و ممکن است در ناحیه بهبودی به شما داروی مسکن داده شود. بیشتر افراد باید یک یا دو روز را در بیمارستان بگذرانند.

  آشنایی کامل با جراحی زیبایی جمجمه یا کرانیوپلاستی

  ممکن است در طول بستری شدن در بیمارستان، پس از جراحی پارگی دیسک گردن، تزریق مایعات داخل وریدی را ادامه دهند که تا زمانی است که بیمار بتواند به خوبی از طریق دهان مایعات بنوشد. هنگامی که بتواند به طور معمول نوشیدنی بنوشد، می‌تواند رژیم غذایی عادی خود را شروع کند.

  ریکاوری و توانبخشی در خانه ممکن است برای هر فرد، کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی، ممکن است لازم باشد بیمار به پوشیدن یک تکیه گاه نرم یا سفت گردن ادامه دهد. همچنین می بایست برای کشیدن بخیه ها نزد جراح پارگی دیسک گردن مراجعه کند.

  عکس یسک گردن مصنوعی

  عوارض جراحی پارگی دیسک گردن

  در حالی که هر جراحی با خطراتی همراه است، جراحی تعویض دیسک یک روش نسبتاً ایمن است. قبل از انجام عمل جراحی، باید رضایت نامه ای را امضا کنید که خطرات و مزایای جراحی را توضیح می‌دهد. تعویض دیسک، نوع جدیدی از جراحی ستون فقرات در پارگی دیسک گردن است، بنابراین اطلاعات کمی در مورد خطرات و پیامدهای طولانی مدت احتمالی وجود دارد.

  توصیه می‌شود با جراح خود در مورد خطرات و مزایای جراحی تعویض دیسک در مقایسه با انواع سنتی جراحی ستون فقرات گردنی صحبت کنید. برخی از خطرات احتمالی جراحی ستون فقرات گردن عبارتند از واکنش به بیهوشی، خون ریزی، عفونت، آسیب عصبی، نشت مایع نخاعی، تغییر صدا، سکته، دشواری در تنفس، مشکل در بلع، عدم تسکین علائم و دیسک مصنوعی شکسته یا شل شده است که در جراحی پارگی دیسک گردن ممکن است رخ دهد.

  افراد در حال ورزش گردن

  روش های پیشگیری از پارگی دیسک گردن

   برای جلوگیری از پارگی دیسک گردن، اگر کار معمولی، در ابتدا قابل انجام نباشد، به نفع بیمار است که به نوعی از وظایف اصلاح شده بازگردد.

  جراح پارگی دیسک گردن می‌تواند برای مدت زمان محدودی نسخه هایی را برای چنین فعالیت هایی تجویز کند. کلید جلوگیری از عود این بیماری، پیشگیری است.

  این روش ها شامل موارد زیر است:

  • تکنیک های مناسب بلند کردن بدن
  • وضعیت مناسب در هنگام نشستن، ایستادن، حرکت و خوابیدن
  • برنامه ورزشی مناسب برای تقویت عضلات ضعیف شکم
  • وزن سالم و توده بدون چربی بدن
  • نگرش مثبت و مدیریت استرس و عدم سیگار کشیدن 

   

  نتیجه

  در این مقاله درباره پارگی دیسک گردن و روش های یک جراح پارگی دیسک گردن برای درمان آن صحبت شد و دانستیم که علائم پارگی دیسک گردن کدامند و چگونه می‌توان از ابتلا به آن پیشگیری کرد.

  جهت هرگونه سوال یا مشاوره می‌توانید با مطب دکتر بختوری تماس حاصل فرمایید.

  منابع: hopkinsmedicine , stanfordchildrens

  دکتر بختوری

  سوالات متداول

  • دیسک گردن و سرگیجه با یکدیگر ارتباطی دارند یا خیر؟

  بله، در برخی موارد سرگیجه به همراه سردرد و بی حسی دست و پا. از نشانه های دیسک گردن هستند.

  • پارگی دیسک گردن با لیزر درمان می‌شود؟

  خیر، درمان دیسک گردن با لیزر تنها برای مواردی است که دیسک بیرون زده باشد و آسیب وارده به آن جدی نباشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  3 دیدگاه ‌ها

  • مقاله تون خوب بود ممنونم ازتون.

  • من وقتی پشت سیستم میشینم گردنم درد میگیره دلیلش چیه

  • خیلی دکتر حرفه ای و کار بلدی هستند

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  19 − 1 =