جراحی قاعده جمجمه

در این مقاله قصد داریم توضیحات جامعی در مورد جراحی قاعده جمجمه ارائه دهیم. جمجمه شامل استخوان‌ها و حفره‌های متعددی است. قاعده جمجمه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن است که محل عبور نخاع، بسیاری از رگ‌های خونی و تعداد بی‌شماری از رشته‌های عصبی است. در این بخش ممکن است اختلالات مختلفی از جمله تومور درگیر شود. هرگونه تومور خوش خیم یا سرطانی در این بخش ممکن است باعث ایجاد مشکل شود.

جراحی قاعده جمجمه چیست؟

این جراحی برای از بین بردن عارضه‌های مغزی در بخش پایینی جمجمه مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است برخی از مشکلات موجود در بالای نخاع نیز با این روش درمان شوند. دسترسی به قاعده جمجمه و برداشتن تومورها یا بهبود عارضه‌های موجود در آن ساده نیست. به همین دلیل بسیاری از جراحان استفاده از روش‌های آندوسکوپیک را ترجیح می‌دهند.
این متد جراحی می‌تواند در از بین بردن آسیب‌های مادرزادی و غیر مادرزادی کاربردی باشد. در گذشته این متد ریسک بسیار زیادی داشت. چرا که باید برش‌های عمیق و بسیار بزرگی در مغز ایجاد می‌شد. همچنین جراحان دید کاملی به ناحیه مورد جراحی نداشتند. اما امروزه توسط روش اندوسکوپیک، این مشکلات تا حد قابل توجهی، حل شده‌اند و ریسک جراحی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله سایت urmc.rocheste را مطالعه کنید.

جراحی قاعده جمجمه برای بهبود چه عارضه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بسیاری از مشکلاتی که در این بخش مغزی، ایجاد می‌شوند، باید با استفاده از جراحی حل شوند. در ادامه به مهم‌ترین عارضه‌هایی که به جراحی قاعده جمجمه نیاز دارند، اشاره کرده‌ایم.

 • کیست‌هایی که از بدو تولد در قاعده جمجمه وجود داشته‌اند.
 • عوارض ایجاد شده ناشی از عفونت
 • تومورهای هیپوفیز
 • تومورهای غیر سرطانی مننژیوم که بین مغز و جمجمه قرار می‌گیرد و ممکن است اعصاب را تحت فشار قرار دهد.
 • تومورهای کوردوما که غیر سرطانی استخوانی هستند و با سرعت کمی رشد می‌کنند. محل اصلی ایجاد آن‌ها در قاعده جمجمه است.
 • نورالژی عصب سه قلو که باعث ایجاد درد شدید در یک سمت صورت می‌شود.
 • اختلال کرانیوسینوستوز که باعث می‌شود جمجمه نوزاد زودتر از موعد مناسب، بسته شود و رشد مغز را با مشکل مواجه کند.
 • نشت مایع مغزی
 • آنوریسم مغزی عارضه‌ای است که باعث ایجاد برجستگی در رگ‌های خونی مغز می‌شود.
 • مشکلات موجود در شریان‌های مغز

فتق دیسک یا پارگی دیسک کمر و یا گردن
موارد بالا متداول‌ترین عوارضی هستند که با استفاده از جراحی قاعده جمجمه درمان می‌شوند.

تست‌های مورد نیاز پیش از جراحی قاعده جمجمه چیست؟

بیمار بعد از مشاهده علائم به پزشک مراجعه می‌کند. وی برای تشخیص دقیق عارضه و پیدا کردن متد مناسب برای جراحی باید تصویربرداری‌ها و آزمایش‌های مختلفی را انجام دهد. در ادامه به تست‌های مورد نیاز برای تشخیص دقیق عارضه اشاره کرده‌ایم

تصویربرداری

این روش مهم‌ترین راهکار پزشکان برای تشخیص عارضه مغزی است. انواع مختلف تصویربرداری‌هایی که از مغز انجام می‌شوند، عبارتند از؛

 • MRA (این یک روش آنژیوگرافی است).
 • PET (برش‌نگاری با گسیل پوزیترون).
 • سی تی اسکن.

نمونه برداری

در برخی موارد ممکن است پزشک برای تشخیص دقیق‌تر نیاز به نمونه برداری داشته باشد. این تست شباهت بسیاری به جراحی قاعده جمجمه به روش آندوسکوپی دارد. پزشک با استفاده از لوله آندوسکوپی بخشی از تومور را خارج می‌کند و آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

سایر تست‌ها

 • تست تعادل
 • تست اعصاب جمجمه
 • تست فعالیت‌های عضلات
 • تست بینایی و شنوایی

در برخی موارد نیز جراح تست‌هایی برای سنجش سیستم ایمنی بدن یا سایر مناطقی که نیاز به بررسی دارند، انجام می‌دهد.

روش‌های جراحی قاعده جمجمه چیست؟

به طور کلی برای انجام این روش جراحی باید استخوان قاعده جمجمه را برش داد و ضایعه را بدون آسیب رساندن به مغز، اعصاب و نخاع از بین برد. جراحی قاعده جمجمه بسیار پیچیده است. روش‌های مختلفی برای آن وجود دارد. پزشک با توجه به نوع عارضه و جایگاه آن باید روش مناسب را در پیش بگیرد. در برخی موارد این جراحی ساعت‌ها طول می‌کشد. معمولا عمل قاعده جمجمه در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول پزشک باید به عارضه دسترسی پیدا کند و در مرحله دوم باید اقدامات لازم برای از بین بردن آن را انجام دهد.علل و علائم اختلال ادم مغزی تا درمان
عارضه‌هایی چون تومور احتمالا نزدیک حیاتی‌ترین بافت‌های بدن هستند. به همین دلیل برداشتن آن‌ها به مهارت بسیاری نیاز دارد. در ادامه به متدهای جراحی مورد استفاده در این روش درمانی پرداخته‌ایم.

بیماران بعد از جراحی قاعده جمجمه چه انتظاراتی داشته باشند؟

تا چند روز بعد از جراحی بیمار بستری است و تیم پزشکی از او به صورت کامل مراقبت می‌کنند. آن‌ها برای کاهش دوره نقاهت تلاش می‌کنند تا شخص بتواند هرچه زودتر به زندگی روزمره‌اش بازگردد.
برخی از بیماران بعد از جراحی نیز به ادامه درمان نیاز دارند. آن‌ها باید تحت پرتو درمانی، جراحی رادیویی یا پروتون تراپی قرار گیرند. همچنین بیماران باید برای اطمینان از عدم رشد مجدد تومور یا ایجاد مجدد عارضه‌های دیگر تست‌هایی که در قسمت‌های قبل بیان کردیم را در بازه‌های زمانی مشخص انجام دهند.
جراحی قاعده جمجمه روندی  پیچیده است و به همین دلیل ممکن است تنش‌های روحی و استرس بسیاری به بیمار وارد کند. پزشکان متبحر سلامت روان بیمار را نیز کنترل می‌کنند و با صحبت و ارائه اطلاعات به او، باعث آرامش بیمار خواهند شد. اما بیماران به حمایت عاطفی خانواده و دوستان خود نیز نیاز دارند. همراهی خانواده در روند درمان در روحیه آن‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله hopkinsmedicine را مطالعه کنید.

جمع بندی

در این مقاله اطلاعات جامعی در مورد جراحی قاعده جمجمه ارائه دادیم. این جراحی می‌تواند بسیاری از مشکلات مغز که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره شده‌اند را بهبود بخشد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب بهترین پزشک برای درمان است. دکتر مهرداد بختوری از  بهترین متخصص های  مغز و اعصاب در تهران هستند که می‌توانند به شما در زمینه درمان بیماری‌های مربوط به این عضو کمک کنند. در صورت نیاز به رزرو وقت مشاوره می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در سایت با همکاران ما در مطب دکتر بختوری تماس بگیرید.

امتیاز
4.5/5
سوالی دارید؟ پاسخگو هستیم.