تومور مغز
رزرو نوبت
عناوین

تومور مغزی

تومور مغزی توده یا رشد سلول‌های غیرطبیعی در مغز است.
انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد. برخی از تومورهای مغزی، غیر سرطانی (خوش خیم) هستند و برخی از تومورهای مغزی سرطانی (بدخیم) هستند. تومورهای مغزی می‌توانند منشا مغزی  (تومورهای اولیه مغز) داشته باشند، یا سرطان، می‌تواند در سایر قسمت‌های بدن شروع شود و در مغز  (تومورهای ثانویه یا متاستاتیک مغز) گسترش یابد.
سرعت رشد تومورهای مغز، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. میزان رشد و همچنین محل یک تومور مغز، تعیین کننده این است که، چطور عملکرد سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علائم غده مغزی

علائم و نشانه‌های توده مغزی، تا حد زیادی متفاوت است و به اندازه، محل و میزان رشد آن بستگی دارد.
علائم و نشانه‌های عمومی، ناشی از تومورهای مغزی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شروع جدید یا تغییر الگوی سردرد
 • سردردهایی که به تدریج شایع‌تر و شدیدتر می‌شوند
 • حالت تهوع یا استفراغ غیر قابل توضیح
 • مشکلات بینایی مانند تاری دید، دوبینی یا از بین رفتن دید محیطی
 • از دست دادن تدریجی احساس یا حرکت در بازو یا پا
 • مشکل  تعادل
 • مشکلات گفتاری
 • سردرگمی در امور روزمره
 • تغییر شخصیت یا رفتار
 • تشنج به ویژه در شخصی که سابقه تشنج نداشته باشد
 • مشکلات شنوایی

چه زمانی به پزشک متخصص مغز و اعصاب، مراجعه کنید؟

اگر علائم و نشانه های مداوم در مورد شما وجود دارد با پزشک خود ملاقات کنید.

علل توده‌های مغزی چیست؟

 • تومورهای مغزی که در مغز شروع می‌شوند

تومورهای اولیه مغز در خود مغز یا در بافت‌های نزدیک به آن منشا می‌گیرند، مانند غشای پوشاننده مغز (مننژ)، اعصاب جمجمه، غدۀ هیپوفیز یا غدۀ پینه آل(صنوبری).

تومورهای اولیه مغز هنگامی شروع می‌شوند که سلول‌های عادی خطاهای (جهش‌ها) در DNA خود را به‌دست آورند. این جهش‌ها باعث می‌شوند سلول‌ها با سرعت بالاتری رشد و تقسیم شوند و در صورت مرگ سلول‌های سالم زندگی خود را ادامه دهند. نتیجه توده‌ای از سلول‌های غیر طبیعی است که تومور را تشکیل می‌دهد.

در بزرگسالان، تومورهای اولیه مغز بسیار کمتر از تومورهای ثانویه مغز است که در آنها سرطان در جای دیگر شروع می‌شود و به مغز گسترش می‌یابد.

انواع مختلفی از تومورهای اولیه مغز وجود دارد. هرکدام نام خود را از نوع سلول‌های درگیر گرفته می‌شود. مثال‌ها عبارتند از:

۱.گلیوم

این تومورها در مغز یا نخاع شروع می‌شوند و شامل آستروسیتوم، اپندیموما، گلیوبلاستوما، الیگواستروسیتوم و الیگودندروگلیوما هستند.

۲. مننژیوما

مننژیوم توموری است که از غشایی که مغز و نخاع شما را محاصره می‌کند (مننژس) ناشی می‌شود. بیشتر مننژیوم غیر سرطانی است.

۳. نوروم آکوستیک (شوانوما)

این تومورهای خوش خیم هستند که روی اعصاب تکامل می‌یابندکه تعادل و شنوایی را که از گوش داخلی به مغز شما منتهی می‌شود کنترل می‌کنند.

 

۴. آدنوم های هیپوفیز

این‌ها اکثر تومورهای خوش خیم هستند که در غدۀ هیپوفیز در پایه مغز ایجاد می‌شوند. این تومورها می‌توانند بر روی هورمون‌های هیپوفیز با اثراتی در سطح بدن تأثیر بگذارند.

۵. مدولوبلاستوما

این دسته از غده‌ها، شایع‌ترین تومورهای سرطانی مغز در کودکان است. مدولوبلاستوما در قسمت تحتانی مغز شروع می‌شود و تمایل دارد تا از طریق مایع نخاعی پخش شود. این تومورها در بزرگسالان کمتر دیده می‌شوند، اما به وجود می‌آیند.

۶. تومورهای ژرم سل

ممکن است در دوران کودکی که بیضه‌ها یا تخمدان‌ها شکل می‌گیرند، گسترش یابد. اما بعضی اوقات تومورهای سلول‌های ژرم بر قسمت‌های دیگر بدن مانند مغز تأثیر می‌گذارد.

۷. کرانیوفارنژیوما

این تومورهای نادر و غیر سرطانی در نزدیکی غدۀ هیپوفیز مغز شروع می‌شود که هورمون‌هایی را کنترل می‌کند که بسیاری از عملکردهای بدن را کنترل می‌کنند. همانطور که کرانیوفارنژیوما به آرامی رشد می‌کند، می‌تواند بر غدۀ هیپوفیز و سایر ساختارهای نزدیک مغز تأثیر بگذارد.

 • سرطانی که از جای دیگر شروع می‌شود و در مغز گسترش می‌یابد

تومورهای ثانویه (متاستاتیک) مغز، تومورهایی هستند که ناشی از سرطان است که در جای دیگری از بدن شما شروع می‌شود و سپس به مغز شما گسترش می‌یابد.
تومورهای ثانویه مغز بیشتر در افرادی که سابقه سرطان دارند، رخ می‌دهد. اما در موارد نادر، تومور متاستاتیک مغز ممکن است اولین علامت سرطان باشد که در جای دیگر بدن شما شروع شده است.
در بزرگسالان، تومورهای ثانویه مغز بسیار شایع‌تر از تومورهای اولیه مغز هستند.
هر سرطان می‌تواند در مغز گسترش یابد، اما انواع متداول آن عبارتند از:

 • سرطان پستان
 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان کلیه
 • سرطان ریه
 • ملانوما

عوامل خطر سرطان مغزی کدام است؟

در بیشتر مبتلایان به تومورهای اولیه مغز، علت تومور مشخص نیست. اما پزشکان برخی از عواملی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر تومور مغزی را افزایش دهد.

عوامل خطر شامل موارد زیر است:

 • قرار گرفتن در معرض تابش

افرادی که در معرض نوعی اشعه به‌نام اشعۀ یونیزان قرار دارند، خطر بیشتری برای تومور مغزی دارند. نمونه‌هایی از پرتوهای یونیزان، شامل پرتودرمانی است که برای معالجه سرطان و قرار گرفتن در معرض اشعه ناشی از بمب‌های اتمی استفاده می‌شود.

 • سابقه خانوادگی تومورهای مغزی

بخش کمی از تومورهای مغزی در افراد با سابقه خانوادگی تومورهای مغزی یا سابقه خانوادگی سندرم‌های ژنتیکی رخ می‌دهد که خطر ابتلا به تومورهای مغزی را افزایش می‌دهد

تشخیص توده‌های مغز چگونه صورت می‌گیرد؟

اگر مشکوک به تومور مغزی باشید، پزشک ممکن است تعدادی آزمایش و روش روی شما انجام دهد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

یک آزمایش عصبی

یک آزمایش عصبی ممکن است از جمله موارد دیگر، بررسی بینایی، شنوایی، تعادل، هماهنگی، قدرت و رفلکس شما باشد. مشکل در یک یا چند منطقه ممکن است سرنخ‌هایی در مورد بخشی از مغز شما ایجاد کند که ممکن است تحت تأثیر تومور مغز قرار بگیرد.

تست‌های تصویربرداری

تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی(MRI) معمولاً برای کمک به تشخیص تومورهای مغزی استفاده می‌شود. در بعضی موارد ممکن است در طول مطالعه MRI یک ماده رنگ از طریق ورید در بازوی شما تزریق شود.

تعدادی از تخصصی MRI اجزای اسکن

از جمله کاربردی MRI، پرفیوژن MRI و طیف سنجی رزونانس مغناطیسی- ممکن است در کمک به دکتر خود از جهت ارزیابی تومور و برنامه درمانی موثر باشد.

بعضی اوقات آزمایش‌های تصویربرداری دیگری از جمله توموگرافی کامپیوتری(CT) توصیه می‌شود.

توموگرافی گسیل پوزیترون(PET) ممکن است برای تصویربرداری از مغز مورد استفاده قرار گیرد، اما به طور کلی برای ایجاد تصاویر از سرطان مغز به اندازه سایر انواع سرطان مفید نیست.

آزمایش برای یافتن سرطان در سایر قسمت‌های بدن

اگر مشکوک باشد که تومور مغز شما ممکن است نتیجه سرطان باشد که از ناحیه دیگری از بدن شما پخش شده است، پزشک شما ممکن است آزمایشات و روش‌هایی را برای تعیین محل ابتلا به سرطان توصیه کند. یک مثال ممکن است یک اسکن CT یا PET باشد که به دنبال علائم سرطان ریه باشد.

جمع‌آوری و آزمایش نمونه‌ای از بافت غیرطبیعی(بیوپسی)

بیوپسی را می‌توان به عنوان بخشی از عمل برای از بین بردن تومور مغز انجام داد، یا بیوپسی را می‌توان با استفاده از سوزن انجام داد.

بیوپسی استریوتاکتیک سوزن ممکن است برای تومورهای مغزی در مناطقی که به سختی یا نواحی بسیار حساس در مغز شما دسترسی دارند انجام شود که ممکن است با یک عمل گسترده‌تر آسیب ببیند. جراح مغز و اعصاب شما سوراخ کوچکی را در جمجمه شما ایجاد می‌کند. سپس یک سوزن نازک از طریق سوراخ وارد می‌شود. بافت با استفاده از سوزن برداشته می‌شود، که اغلب توسط اسکن CT یا MRI هدایت می‌شود.

سپس نمونه بیوپسی را زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنیم تا سرطان یا خوش خیم باشد. آزمایشات پیشرفته آزمایشگاهی می‌تواند در مورد پیش آگهی و گزینه‌های درمانی شما به پزشک سرنخ دهد.

رفتار

درمان تومور مغزی بستگی به نوع، اندازه و محل تومور و همچنین سلامت کلی شما و ترجیحات شما دارد.

عمل جراحی تومور مغزی و درمان

اگر تومور مغز در مکانی واقع شده باشد که آن را برای یک عمل جراحی در دسترس کند، جراح شما برای حذف هرچه بیشتر تومور مغز تلاش خواهد کرد.
در برخی موارد، تومورها کوچک و آسان برای جداسازی از بافت اطراف مغز هستند، که باعث می‌شود برداشتن کامل جراحی ممکن باشد. در موارد دیگر، تومورها را نمی‌توان از بافت اطراف جدا کرد یا آن‌ها در نزدیکی مناطق حساس در مغز شما قرار دارند، و این باعث می‌شود جراحی خطرناک باشد. در این شرایط پزشک به اندازه بی‌خطر تومور را از بین می برد.
حتی از بین بردن بخشی از تومور مغز ممکن است به کاهش علائم و نشانه‌های شما کمک کند.
جراحی برای برداشتن تومور مغزی خطرات مانند عفونت و خونریزی را به همراه دارد. سایر خطرات ممکن است به بخشی از مغز شما که تومور شما در آن قرار دارد بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، جراحی بر روی تومور در نزدیکی اعصاب که به چشم شما متصل است ممکن است خطر از دست دادن بینایی را به همراه داشته باشد.

جراحی زیبایی مغزی با حداقل تهاجمی

جراحان مغز و اعصاب همچنین متخصص در تکنیک‌های حداقل تهاجمی هستند. افرادی که تحت عمل جراحی تومور مغزی با این روش‌های پیشرفته قرار می‌گیرند، اغلب با کاهش مدت زمان بستری در بیمارستان، زمان بهبودی کوتاه‌تر دارند و در رده میزان انتظار کم مرگ و میر، قرار می‌گیرند. بسیاری از افرادی که تحت عمل جراحی تومور مغز قرار می‌گیرند ، طی یک یا دو روز از بیمارستان خارج می‌شوند. جراحان مغز و اعصاب قادر به انجام این جراحی‌های دقیق و پیچیده هستند زیرا با متخصصان تصویربرداری از مغز(عصب رادیولوژی) همکاری می‌کنند و از تجهیزات پیشرفته و نقشه‌برداری جراحی استفاده می‌کنند. آن‌ها قادرند دقیقاً محل تومور را شناسایی و مسیر جراحی به آن را تجسم كنند.

پرتو درمانی

رتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه X یا پروتون برای از بین بردن سلول‌های توموری استفاده می‌کند. پرتودرمانی می‌تواند از دستگاهی خارج از بدن شما (اشعه پرتوی خارجی) ناشی شود، یا در موارد بسیار نادر، پرتودرمانی را می‌توان در داخل بدن شما نزدیک به تومور مغز شما قرار داد(براکی تراپی).
پرتوهای خارجی می‌تواند دقیقاً روی ناحیه مغز شما که تومور در آن قرار دارد متمرکز شود، یا می‌تواند در کل مغز شما (پرتوهای کامل مغز) اعمال شود. تشعشعات كامل مغز اغلب در درمان سرطان استفاده مي‌شود كه از قسمتي ديگر از بدن به مغز گسترش مي‌يابد و تومورهاي متعددي را در مغز تشكيل مي‌دهد.
شکل جدیدتر از پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پروتون برای استفاده در مبتلایان به تومور مغزی بررسی می‌شود. برای تومورهایی که به نواحی حساس مغز بسیار نزدیک هستند، پروتون درمانی ممکن است خطر عوارض جانبی مرتبط با تشعشع را کاهش دهد. اما ثابت نشده است که پروتون درمانی نسبت به پرتودرمانی استاندارد با اشعه X مؤثر است.
عوارض جانبی پرتودرمانی بستگی به نوع و دوز پرتوی دریافتی شما دارد. عوارض جانبی رایج در حین یا بلافاصله بعد از تابش شامل خستگی، سردرد، از دست دادن حافظه و تحریک پوست سر است.

جراحی رادیولوژی

 • پرتوهای گاما تابش اشعه به سر
 • گامانایف جراحی تشعشعی استریوتاکتیک
 • جراحی پرتونگاری
 • جراحی پرتونگاری Stereotactic

جراحی رادیولوژی جراحی به معنای سنتی نوعی جراحی نیست. در عوض، جراحی رادیولوژی از پرتوهای پرتویی متعددی استفاده می‌کند تا به شکل بسیار متمرکز پرتودرمانی برای از بین بردن سلول‌های تومور در یک ناحیه بسیار کوچک استفاده شود. هر پرتوی پرتویی به ویژه قدرتمند نیست، اما نقطه‌ای که همه پرتوهای در تومور مغز با یکدیگر روبرو شوند، دُز بسیار بالایی از تشعشع برای از بین بردن سلول‌های توموری دریافت می‌کند.
انواع مختلفی از فن‌آوری وجود دارد که در رادیو جراحی برای ارائه اشعه برای درمان تومورهای مغزی از جمله دستگاه چربی گاما یا شتاب دهنده خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
جراحی رادیولوژی به طور معمول در یک روش درمانی انجام می‌شود و در بیشتر موارد شما می‌توانید در همان روز به خانه بروید.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلولهای توموری استفاده می‌کند. داروهای شیمی درمانی می‌تواند به صورت خوراکی به شکل قرص یا تزریق به داخل ورید (به صورت داخل وریدی) باشد. داروی شیمی درمانی که بیشتر برای درمان تومورهای مغزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تموزولومید(تمودار) است که به صورت قرص مصرف می‌شود. بسیاری از داروهای شیمی درمانی دیگر در دسترس هستند و بسته به نوع سرطان ممکن است مورد استفاده قرار گیرند.
عوارض جانبی شیمی درمانی به نوع و مقدار مصرف دارویی که دریافت می‌کنید، بستگی دارد. شیمی درمانی می‌تواند باعث حالت تهوع، استفراغ و ریزش مو شود.
توسط انجام تست‌های مربوط به سلول‌های تومور مغزی، خود می‌توانید تعیین کنید که آیا شیمی درمانی برای شما مفید خواهد بود یا خیر. نوع تومور مغزی شما نیز در تعیین اینکه آیا شیمی درمانی را توصیه می‌کنید مفید است.

دارو درمانی هدفمند

درمان‌های دارویی هدفمند، بر ناهنجاری‌های خاص موجود در سلول‌های سرطانی، تمرکز دارند. این درمان‌های دارویی، با مسدود کردن این ناهنجاری‌ها، آن‌ها را هدف قرار داده و می‌توانند باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند.
داروهای هدفمند درمانی برای انواع خاصی از تومورهای مغزی در دسترس هستند، و بسیاری دیگر در آزمایشات بالینی مورد مطالعه قرار می‌گیرند. بسیاری از اشکال مختلف درمان هدفمند در حال توسعه هستند

توان بخشی بعد از درمان

جلسه گفتاردرمانی

از آنجا که تومورهای مغزی می‌توانند در بخش‌هایی از مغز ایجاد شوند که مهارت‌های حرکتی، گفتار، بینایی و تفکر را کنترل کنند، توان بخشی، بخشی از بهبودی است. بسته به نیاز شما، پزشک ممکن است شما را به این موارد ارجاع دهد:

 • فیزیوتراپی

برای کمک به شما در بازیابی مهارت‌های حرکتی از دست رفته یا قدرت عضلات

 • کاردرمانی

برای کمک به شما در بازگشت به فعالیت‌های روزمره طبیعی خود، از جمله کار، بعد از تومور مغزی یا بیماری دیگر

 • گفتار درمانی با متخصصان در مشکلات گفتاری(آسیب شناسان گفتار)

برای کمک به افرادی که در صحبت کردن مشکل دارد.
آموزش برای کودکان در سن مدرسه به کودکان کمک می‌کند تا پس از تومور مغزی با تغییرات در حافظه و تفکر خود کنار بیایند.

طب جایگزین

تحقیقات کمی در مورد درمان‌های مکمل و جایگزین تومور مغز انجام شده است. هیچ درمانی جایگزین برای درمان تومورهای مغزی ثابت نشده است. با این حال، درمان‌های تکمیلی ممکن است به شما در مقابله با استرس تشخیص تومور مغزی کمک کند.
برخی از درمان‌های مکمل که ممکن است به شما در مقابله کمک کند عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • هنر درمانی
 • ورزش
 • موزیک درمانی
 • تمرینات آرامش

در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید.

مقابله و پشتیبانی

تشخیص تومور مغزی می‌تواند بسیار زیاد ترسناک باشد. این حس، می‌تواند به شما در کنترلتان روی سلامتی اثر منفی ایجاد کند. اما می‌توانید برای مقابله با شوک و اندوهی که ممکن است بعد از تشخیص شما به وجود بیاید، قدم‌هایی بردارید. در نظر بگیرید سعی کنید:

درمورد تومورهای مغزی به اندازه کافی یاد بگیرید تا درمورد مراقبت از خود تصمیم بگیرید.
از پزشک خود در مورد نوع خاص تومور مغزی، از جمله گزینه‌های درمانی خود و در صورت تمایل، پیش آگهی خود سوال کنید. با کسب اطلاعات بیشتر در مورد تومورهای مغزی، ممکن است در تصمیم گیری‌های درمانی، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.
دوستان و خانواده را نزدیک نگه دارید. قوی نگه داشتن روابط نزدیک شما، به شما در مقابله با تومور مغز کمک می‌کند. دوستان و خانواده، می‌توانند پشتیبانی عملی مورد نیاز شما را، ارائه دهند. از جمله کمک به مراقبت از خانه در صورت حضور در بیمارستان.
آن‌ها می‌توانند به عنوان پشتیبانی عاطفی در هنگام احساس غرق شدن از سرطان عمل کنند.
کسی را پیدا کنید که با او صحبت کنید. شنونده خوبی پیدا کنید که مایل به گوش دادن به شما باشد و در مورد امیدها و ترس‌های خود صحبت کنید. این ممکن است یک دوست یا عضو خانواده باشد. نگرانی و درک یک مشاور، مددکار اجتماعی پزشکی، عضو روحانی یا گروه پشتیبانی سرطان نیز ممکن است مفید باشد.
در مورد گروه‌های پشتیبانی در منطقه خود از پزشک خود سؤال کنید. یا دفترچه تلفن، کتابخانه یا سازمان سرطان مانند موسسه ملی سرطان یا انجمن سرطان محک را بررسی کنید.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

عمل جراحی تومور مغز در تهران

در صورت بروز علائم یا علائمی که نگران کننده شما باشد با پزشک خود ملاقات کنید. اگر به تومور مغزی مبتلا شده باشید، ممکن است به متخصصان مانند:

 • پزشکان متخصص در اختلالات مغزی(متخصص مغز و اعصاب)
 • پزشکانی که سرطان را درمان می‌کنند(انکولوژیست)
 • پزشکانی که از اشعه برای درمان سرطان استفاده می‌کنند(انکولوژیست های پرتونگاری)
 • پزشکانی که در سرطان‌های سیستم عصبی تخصص دارند(انکولوژیست های عصبی)
 • جراحانی که بر روی مغز و سیستم عصبی عمل می‌کنند(جراحان مغز و اعصاب)
 • متخصصان توانبخشی

رجوع کنید.
این ایده خوبی است که برای قرار ملاقات خود آماده باشید. در اینجا برخی از اطلاعات برای کمک به شما در آماده سازی و آنچه که باید از پزشک خود انتظار داشته باشید آمده است.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

از محدودیت‌های قبل از قرار ملاقات آگاه باشید. در زمان ملاقات، حتماً سؤال کنید که آیا پیشاپیش کارهایی، مانند محدود کردن رژیم غذایی وجود دارد؟
علائمی را که تجربه می‌کنید بنویسید، از جمله مواردی که ممکن است به  دلیل قرار ملاقات شما ارتباطی نداشته باشد.
اطلاعات شخصی اصلی، از جمله فشارهای اساسی یا تغییرات اخیر زندگی را بنویسید.
لیستی از تمام داروها، ویتامین‌ها یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید، تهیه کنید.
در نظر بگیرید که یکی از اعضای خانواده یا یک دوست را همراه خود داشته باشید. گاهی اوقات یادآوری تمام اطلاعات ارائه شده در هنگام قرار ملاقات می‌تواند دشوار باشد. کسی که شما را همراهی کند ممکن است چیزی را فراموش کرده باشد که فراموش کرده یا فراموش کرده باشید.
سؤالاتی را بنویسید تا از پزشک خود سوال کنید.
وقت شما با پزشک محدود است، بنابراین تهیه لیستی از سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا بیشترین وقت خود را در کنار هم داشته باشید. سوالات خود را از مهم‌ترین تا حداقل مهم در صورت اتمام زمان ذکر کنید. در مورد تومور مغزی، برخی از سؤالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 • چه نوع تومور مغزی دارم؟
 • تومور مغز من کجاست؟
 • تومور مغز من چقدر است؟
 • تومور مغز من چقدر مهاجم است؟
 • آیا تومور مغز من سرطانی است؟
 • آیا به تست‌های اضافی احتیاج دارم؟
 • گزینه‌های درمان من چه هستند؟
 • آیا هر درمانی می‌تواند تومور مغز را درمان کند؟
 • مزایا و خطرات هر درمان چیست؟
 • آیا درمانی وجود دارد که احساس می‌کنید برای من بهترین است؟
 • آیا باید یک متخصص را ببینم؟ این هزینه چیست و بیمه من آن را تأمین خواهد کرد؟
 • آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که می توانم با خود ببرم؟ چه وب‌سایت‌هایی را پیشنهاد می‌کنید؟
 • چه چیزی تعیین خواهد کرد که آیا باید برای یک بازدید پیگیری برنامه ریزی کنم؟

علاوه بر سؤالاتی که برای سؤال از پزشک خود تهیه کرده‌اید، از طرح سؤالات دیگری که برای شما پیش می‌آید دریغ نکنید.

چه انتظاری از پزشک دارید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما خواهد پرسید. آماده بودن برای پاسخگویی به آنها ممکن است بعداً وقت بگذارید تا نکات دیگری را که می‌خواهید به آن‌ها بپردازید. پزشک ممکن است بپرسد:

 • از چه زمانی شروع به تجربه علائم کردید؟
 • آیا علائم شما مداوم بوده یا گاه به گاه؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟
 • اگر به نظر می‌رسد علائم شما را بهبود می‌بخشد؟
 • اگر به نظر می‌رسد علائم شما را خراب می‌کند؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و دریافت مشاوره، به پیج اینستاگرام دکتر مهرداد حسین زاده بختوری، یکی از بهترین متخصصان جراحی  مغز و اعصاب در تهران، مراجعه نمایید

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email
امتیاز
4.5/5
سوالی دارید؟ پاسخگو هستیم.