preloader
آشنایی کامل با جراحی زیبایی جمجمه یا کرانیوپلاستی

آشنایی کامل با جراحی زیبایی جمجمه یا کرانیوپلاستی

 • خانه
 • -
 • جراحی ستون فقرات
 • -
 • آشنایی کامل با جراحی زیبایی جمجمه یا کرانیوپلاستی
آشنایی کامل با جراحی زیبایی جمجمه یا کرانیوپلاستی
 • جراحی زیبایی جمجمه که کرانیوپلاستی هم نام دارد، یک نوع جراحی است که برای برطرف کردن ناهنجاری های موجود در جمجمه طراحی شده است.

  هدف از انجام دادن این جراحی زیبایی، تغییر شکل دادن جمجمه و اصلاح ناهنجاری های موجود در جمجمه می باشد. انواع ناهنجاری ها و نقص های موجود در جمجمه می تواند مادرزادی بوده یا در اثر حوادث، جراحی ها، عفونت و … ایجاد شده باشد.

  در این مقاله قصد داریم تا به شما بگوییم که این جراحی برای چه کسانی مناسب است و مراقبت های قبل و بعد از عمل آن به چه صورت باید باشد.

  جراحی زیبایی جمجمه

  جراحی زیبایی جمجمه چیست؟

  کرانیوپلاستی یا جراحی زیبایی جمجمه یک نوع جراحی است که برای اصلاح عیب و ناهنجاری های استخوان استفاده می‌شود. این نوع نقص های موجود در جمجمه ممکن است که مادرزادی، نتیجه ضربه وارد شده به سر یا عوارض یک عمل جراحی باشد. کرانیوپلاستی که یک نوع جراحی زیبایی استخوان جمجمه است، نه تنها باعث می شود که ظاهر جمجمه بهبود پیدا کند، بلکه ممکن است فوایدی هم از نظر پزشکی برای فرد داشته باشد.

  افرادی که دچار انواع سردرد های شدید می‌شوند، ممکن است بعد از انجام دادن این نوع جراحی مشکلات و سردرد های آنها هم بهبود پیدا کند.

  خانمی که جراحی زیبایی جمجمه انجام داده است

  اشخاصی که کرانیوپلاستی باید انجام دهند

  جراحی زیبایی جمجمه برای افرادی مناسب است که دچار اختلالاتی در استخوان های جمجمه می باشند. این نوع اختلالات عبارت است از:

  • جراحی قاعده جمجمه برای دسترسی پیدا کردن به تومور
  • ناهنجاری های استخوانی
  • شخصی که جراحی آنوریسم مغزی انجام داده است
  • شرایطی که در حفره چشم به وجود می آید
  • حفره بینی
  • قسمت پایین جمجمه
  • استخوان های اطراف گوش داخلی

  بیشتر بخوانید: بیماری های قاعده جمجمه که نیاز به جراحی دارند کدامند

  انواع کرانیوپلاستی

  جراحی زیبایی جمجمه انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع عارضه ای که بیمار به آن دچار است انجام می‌شود. مهمترین روش های انجام کرانیوپلاستی شامل موارد زیر است:

  دکتر بختوری ؛ متخصص جراحی مغز و اعصاب

  نحوه انجام جراحی اتولوگ

  بازسازی اتولوگ

  در این نوع عمل، جراح مورد نظر از استخوان های خود بیمار برای بازسازی کردن نقص های جمجمه استفاده می کند. این نوع عمل زیبایی جمجمه خطر ابتلا به انواع عفونت ها را کاهش می دهد.

  بازسازی آلوپلاستیک

  در این روش، جراح مورد نظر از مواد مصنوعی برای بازسازی نقص استخوان های جمجمه بیمار استفاده خواهد کرد. این نوع مواد برای از بین بردن محدودیت های پیوند استخوان اتولوگ ساخته شده اند. رایج ترین مواد مصنوعی که در جراحی زیبایی جمجمه استفاده می شود، عبارت است از: مش تیتانیوم، محصولات دارای کلسیم فسفات، پلی متی متاکریلات، ایمپلنت اختصاصی و … .

  کرانیوپلاستی کاهشی

  برای بعضی از بیماران که با رشد غیر طبیعی یا خارهای استخوانی به صورت مادرزادی مواجه می شوند، این نوع جراحی به کار می رود. این نوع استخوان ها ممکن است در هر قسمت جمجمه ظاهر شود و با برش دادن این نواحی توسط پزشک متخصص، این ناهنجاری ها برطرف خواهند شد.

  تنظیم جمجمه در حالت درست برای جراحی زیبایی جمجمه

  مراقبت های قبل از جراحی زیبایی جمجمه

  مصرف تمام داروی های ضد انعقاد خون  مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و … را باید یک هفته قبل از انجام جراحی متوقف کرد. معمولا در بیمارانی که دارای فشار خون بالا هستند، دکتر متخصص از بیمار می خواهد که روز جراحی مقدار کمی از دارو های خود را مصرف نماید.

  یک هفته قبل از انجام دادن جراحی نباید هیچ گونه الکل و دخانیاتی توسط بیمار مصرف شود. در مدت زمان قبل از جراحی زیبایی جمجمه، هیچ نوع رژیم غذایی لازم نیست فقط بهتر است که فرد بیمار مصرف انواع پروتئین ها، میوه ها و سبزی ها را افزایش دهد.

  روش های تشخیص انواع تومور نخاع

  هر فرد بیماری قبل از انجام دادن جراحی، نیاز به تعدادی آزمایش دارد که سلامت قلب و ریه آن تایید شود و در صورت داشتن هر گونه مشکلی، باید جراحی را زمانی انجام داد که توسط بیمار تایید شده باشد.

  جراح قاعده جمجمه در حال عمل کرانیوپلاستی

  عوارض عمل زیبایی جمجمه

  تمام جراحی های زیبایی که انجام می شوند، از جمله جراحی زیبایی جمجمه عوارضی را به همراه دارند. شایع ترین خطرات و عوارض ناشی از این نوع عمل زیبایی شامل عفونت، تشکیل لخته خون، تشنج و سکته می باشد.

  انتخاب بهترین جراحان و بهترین روش های درمان، ممکن است که در کنترل و جلوگیری از این عوارض بسیار کارآمد باشد. پس قبل از انجام دادن جراحی تغییر شکل جمجمه، درباره نوع جراحی و پزشک های متخصص تحقیق کرده و بهترین پزشک را برای این نوع جراحی انتخاب کنید.

  انجام دادن این تحقیقات و انتخاب کردن بهترین جراح، باعث می شود که فرد بیمار بعد از عمل با هیچ یک از عوارض ناخوشایند روبرو نشود.

  پسر بچه ای که نیاز به جراحی زیبایی جمجمه دارد

  مدت زمان بهبودی بعد از جراحی زیبایی جمجمه

  پس از انجام دادن عمل کرانیوپلاستی، معمولا باید بیمار به مدت پنج تا هفت روز در بیمارستان تحت نظر پزشک بوده و بستری باشد.

  در چند روز بعد از انجام جراحی شاید لازم باشد که مایعات جمع شده در ناحیه زخم را تخلیه کرد که این کار باید توسط پزشک انجام شود.

  بعضی از بیماران که جراحی جمجمه را انجام می دهند ممکن است که دچار انواع سردرد ها شوند، که باید پزشک متخصص داروهای لازم را برای بیمار تجویز کند. انجام دادن بعضی از فعالیت ها و ورزش ها ممکن است تا مدت مشخصی توسط پزشک برای بیمار ممنوع شود.

  روش های درمان دیسک گردن بدون جراحی

  طرح جمجمه ای که جراحی زیبایی شده است

  قیمت جراحی زیبایی جمجمه

  هزینه های انجام این عمل، نسبت به نیاز های خاص بیمار و میزان اصلاح ناهنجاری های جمجمه متفاوت می باشد. قبل از انجام جراحی های جمجمه باید با پزشکان متخصص مشاوره داشته باشید تا به بهترین شکل و بدون هیچ گونه مشکلی، جراحی بیمار انجام شود.

  برای اطلاع از قیمت و هزینه کرانیوپلاستی می‌توانید با مطب جراحی دکتر بختوری تماس حاصل فرمایید.

  سخن پایانی

  امروزه انجام دادن جراحی زیبایی جمجمه، با وجود پزشکان متخصص و پیشرفت تجهیزات پزشکی، به راحتی صورت می گیرد. انواع ناهنجاری ها و نقص های موجود بر روی جمجمه توسط این جراحی بر طرف شده و با استراحت های بعد از عمل، جمجمه فرد به حالت طبیعی بر می گردد.

  فرد بیمار باید توجه داشته باشد که به پزشک های متخصص زیادی مراجعه کند تا مشکلات بیمار به خوبی بررسی شود و انواع آزمایشات لازم صورت بگیرد تا بعد از جراحی دچار هیچ گونه مشکلی نشود.

  سوالات متداول

  • جراحی زیبایی جمجمه توسط کدام متخصص باید انجام شود؟

  این جراحی توسط متخصص و جراح قاعده جمجمه انجام می‌شود.

  • آیا همه اشخاصی که به آنوریسم مبتلا می‌شوند، نیازمند کرانیوپلاستی هستند؟

  خیر، ابتدا باید شدت اتبلا بع آنوریسم مغزی توسط جراح آنوریسم مغز تعیین گردد، سپس بعد از انجام درمان اگر شکل جمجمه دستخوش تغییر شد، کرانیوپلاستی انجام می‌شود.

  منابع: hopkinsmedicine , frontiersin

  دکتر بختوری

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  2 دیدگاه ‌ها

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  5 + ده =