تومور نخاع: جراحی و شیوه های درمان پیشرفته

جراحی و شیوه های درمان پیشرفته تومور نخاع
رزرو نوبت
عناوین

ستون فقرات ما عضو کلیدی در بدن است. ستون مهره با حفظ تعادل به ما امکان می دهد به طور مداوم صاف ایستاده و به فعالیت های روزانه بپردازیم. یکی از تهدیدات جدی ستون مهره ها، تومور نخاع است؛ مهمانی ناخوانده در بدن. تمامی انواع تومورها یا توده‌های نخاعی می‌توانند منجر به درد، مشکلات عصبی و گاهی اوقات فلج شوند.

به علاوه، یک تومور نخاعی در صورت عدم درمان می تواند سلامتی  ما را تهدید کرده و باعث معلولیت دائمی مان شود. بنابراین، در چنین مواردی مراجعه فوری به جراح متخصص مغز و اعصاب جهت درمان عارضه ضروری است. عمل جراحی تومور نخاع نیازمند مهارت و دقت بالایی است و با استفاده از میکروسکوپ توسط پیشرفته ترین فن آوری های پزشکی تومور از نخاع جدا می شود. درصد موفقیت این جراحی ها بالا بوده و بهبودی بیماران سریع است.

تومور نخاع چیست؟

تومور‌های نخاع شامل رشد توده‌های بافتی غیرسرطانی (خوش خیم) و یا سرطانی (بدخیم) در نزدیکی و یا داخل طناب نخاع و یا در داخل استخوان‌های ستون فقرات است. چه تومور‌های سرطانی و چه تومور‌های غیرسرطانی نخاع باعث فشار روی نخاع و اعصاب ستون مهره‌ها می‌شوند. در نتیجه منجر به بی‌حسی و یا بی‌حرکتی قسمت‌های پایین‌تر از تومور شده و گاهی اوقات تغییراتی در عملکرد روده و مثانه به وجود می‌آورند.

تومورهای نخاعی انواع مختلفی دارند که خوشبختانه اکثریت آنها خوش خیم و با جراحی براحتی قابل درمان هستند. مهم این است که فرآیند تشخیص و جراحی تومور به سرعت و نزد متخصصان حرفه‌ای جراحی مغز و اعصاب و نوروآندوسکوپی انجام شود.

آسیب های عصبی ناشی از تومور نخاع بسته به نوع تومور و محل آن می‌تواند همیشگی باشد. اما اگر ما با شناخت نشانه های اولیه تومور به سرعت برای جراحی و درمان به پزشکان مراجعه کنیم، می توانیم عملکرد اعصاب را به آن‌ها برگردانیم. از علائم تومورهای نخاعی، درد پشت و کمر بی حسی و ضعف عضلات به ویژه در ناحیه دست و پا، راه رفتن به سختی که منجر به افتادن فرد و عدم تعادل  شود، کاهش حساسیت به درد همچنین گرما و سرما، کاهش عملکرد روده و مثانه و فلج شدن قسمت های مختلف بدن بسته به نوع تومور است. هرچه فرد دیرتر برای درمان مراجعه کند، احتمال ماندگاری و گسترش آسیب ها بیشتر است.

تومور نخاع چیست؟

بهترین جراح تومور نخاع چه ویژگی هایی دارد؟

جراحی اعصاب به خصوص جراحی تومور‌های ناحیه ستون فقرات یکی از سخت‌ترین عمل‌های جراحی ستون فقرات  است. اگر بافت عصبی حین عمل آسیب ببیند، غیر قابل ترمیم و بازگشت است. باید توجه داشته باشیم هر گونه عمل جراحی بر روی ستون فقرات به دلیل اینکه طی آن عمل ممکن است به نخاع فرد بیمار آسیب وارد شود در حیطه کاری جراح مغز و اعصاب قرار دارد.

یک جراح مغز و اعصاب خوب پزشکی است که ترکیبی از دانش و مهارت پزشکی و مهارت های ارتباطی و حس دلسوزانه نسبت به شما داشته باشد. ردیابی بسیاری از بیماری های مغز و اعصاب، بخصوص تومورهای نخاع کار دشواری است. تشخیص زود هنگام این بیماری ها به درمان بهتر و موثرتر آنها و افزایش سلامت ما بسیار کمک خواهد کرد.

اکثر جراحان مغز و اعصاب از عهده جراحی بیماران مبتلا به مشکلات ستون فقرات مانند فتق دیسک و تنگی مجرای فقرات و تومور نخاع بر می‌آیند. اما تنها بعضی از جراحان اعصاب در زمینه نخاع و ستون فقرات آموزش تخصصی می بینند. تحصیلات تکمیلی به بسیاری از جراحان اعصاب اجازه می دهد به درمان اختلالات پیچیده تر ستون فقرات مانند تومور نخاع و بدشکلی فقرات بپردازند.

بنابراین، با توجه به ظرافت و حساسیت جراحی تومور نخاع، تخصص و مهارت اختصاصی جراح برای بیماری‌های نخاعی عامل کلیدی موفقیت درمان شماست. دکتر مهرداد حسین‌زاده بختوری جراح متخصص مغز و اعصاب و نوروآندوسکوپی یکی از برجسته‌ترین افراد در حوزه جراحی ستون فقرات و تومور نخاع در کشور هستند که طی سالیان زیاد تجربه کاری، در زمینه آموزش و تربیت متخصصان جراحی مغز و اعصاب کشور نیز اهتمام دارند.

تومور اپاندیموماتوراسیک چیست؟

اپاندیموما، تومورهای سرطانی هستند که در مغز و هر قسمتی از نخاع و ستون فقرات، ازجمله گردن و قسمت بالا و پایین کمر، رشد می‌کنند. اکثر تومورهای اپاندیموم در بین کودکان یا جوان‌ها تشخیص داده می‌شود و احتمال بروز آنها در هر قسمت از مغز یا طناب نخاعی وجود دارد. اما در افراد مسن اپاندیموم در قسمت تحتانی طناب نخاعی بروز می‌کند.

آن دسته از اپاندیموما که در محدوده قفسه سینه نخاع رشد کند را اپاندیموما توراسیک می نامند. اپاندیموما ممکن است به صورت گرید پایین (رشد آهسته) یا گرید بالا (رشد سریع) تشخیص داده شود. پزشکان نمی‌توانند با مشاهده سلول‌های سرطانی زیر میکروسکوپ و از روی ظاهر آنها پی به خوش خیم یا بدخیم بودن تومور ببرند. بنابراین، امکان تشخیص رشد آهسته یا سریع تومور براساس درجه تومور وجود ندارد.

تومور اپاندیموماتوراسیک چیست؟

هزینه جراحی تومور اپاندیموماتوراسیک

هزینه‌های جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ، بخصوص در تومورهای نخاعی متغیر و متفاوت است. در گام نخست لازم است با مراجعه به متخصصان مربوطه و انجام معاینات، اسکن ها، تصویربرداری ها، و ارزیابی های دقیق، محل و وسعت تومور مشخص شود.

به جرأت می توان گفت تاکنون هیچ دو تومور نخاعی به یک شکل و در یک محل یکسان دیده نشده اند. خوش خیم یا بدخیم بودن تومور نیز عامل دیگری برای انتخاب روش، زمان، و امکانات مورد نیاز جراحی است. عامل های دیگر شامل انتخاب محل جراحی، محل بستری بیمار، نوع بیمه درمانی، نوع سرویس های درخواستی/ارائه شده در بیمارستان و هزینه های جانبی دارویی و درمانی است. تیم جراحی دکتر مهرداد بختوری بهترین و مقرون به صرفه‌ترین فرآیندهای جراحی را برای تمامی بیماران ایشان در نظر می‌گیرند.

هزینه جراحی تومور اپاندیموماتوراسیک

مراقبتهای پس از عمل تومور اپاندیماتوراسیک

متخصصان در جلسات منظمی شما را تحت کنترل دارند و اثرات احتمالی بیماری را بررسی می‌کنند. ممکن است برای تشخیص برخی از این مشکلات، آزمایش‌های دیگری لازم باشد. برخی بیماران ممکن است به انواع مختلفی از درمان‌های توان‌بخشی نیاز داشته باشند.

کودکانی که تومورهای وسیع و یا بدخیم دارند ممکن است دچار مشکلات رشدی و عدم تعادل هورمونی شوند. بهتر است بیماران یادداشت روزانه‌ای از وضعیت سلامتی خود انجام دهند و بروز علائم جدید را در آن ثبت کنند. بیماران این یادداشت‌ها را به پزشک خود ارائه می دهند تا بتواند درمان‌های دیگری را برای آن‌ها تجویز کند.

برداشتن تومور اپاندیموماتوراسیک

هدف اصلی جراحی اپاندیموماتوراسیک این است که تا جای ممکن هر میزان از تومور که امکان دارد از بدن خارج شود و در عین حال از آسیب به بافت‌های سالم نخاع جلوگیری شود. خارج کردن تومور از نخاع به محل و اندازه تومور بستگی خواهد داشت. جراحی تومور، نخاع را از زیر فشار تومور خارج می کند و علائم بیماری را برطرف می نماید.

بعد از جراحی و براساس حجم توموری که از بدن خارج شده، سن بیمار و گسترش یافتن یا نیافتن تومور به سایر قسمت‌های بدن، پزشک معالج یک برنامه درمانی متشکل از رادیوتراپی یا شیمی درمانی را تجویز خواهد کرد. جراحی تومورهای اپاندیموماتوراسیک بسیار پیچیده بوده و تنها جراحان اندکی از عهده آن بر می آیند. با توجه به چیره دستی تیم جراحی دکتر مهرداد حسین‌زاده بختوری در حوزه تومورهای اپاندیموماتوراسیک، هیچ گونه آسیب خاصی از این جراحی به بیماران وارد نمی شود.

برداشتن تومور اپاندیموماتوراسیک

عوارض تومور نخاع

در هنگام رشد تومور نخاع، نخاع و اعصاب نخاع و حتی پرده نخاع تحت تاثیر قرار می گیرند. هر کدام از این بخش ها که درگیر شوند علایم متفاوتی در ما نشان خواهند داد. گاهی ممکن است تومور نخاع به صورت حاد و ناگهانی ایجاد شود و با فلج اندام همراه باشد. فلج شدن دست و پا و چهار عضو بدن و آسیب به بافت‌های عصبی از عوارض تومورهای نخاعی جراحی نشده است.

در فلج بدن، بسته به این که کدام قسمت نخاع آسیب دیده است، ممکن است در 4 اندام یا در 2 اندام در قسمت پاها و دست‌ها، فلجی ایجاد شود. اگر تومور در ناحیه گردن مشاهده شود معمولا 4 اندام فلج می‌شوند، ولی اگر در ناحیه کمر یا نواحی پشتی باشد پاها فلج می‌شود. این فلج ها اکثراً موقتی بوده و بعد از درمان جراحی برطرف می‌شوند.

تومور نخاع در بیشتر مواقع باعث بی‌اختیاری ادرار و مدفوع و اختلالات حسی هم می‌شود. تومور تعدادی علائم اختصاصی دارد که به طور معمول در اثر معاینه اختلالات عصبی می‌توان محل تومور و نوع آن را مشخص کرد. برای تشخیص دقیق، جراح مغز و اعصاب با عکسبرداری و ام آر ای ارزیابی کاملی از تومور به عمل می آورند.

یکی از بهترین نشانه‌های تومور نخاع درد است. دردهای تومورهای نخاعی شبانه روزی و دایم است و دردی ثابت دارد که به صورت تدریجی گسترش یافته، و منجر به ضعف اندام ها می شود. هر دردی که در ناحیه ستون فقرات ادامه داشته باشد باید حتماً  پیگیری گردد. بخصوص دردهای تیر کشنده و موضعی که با علایم مشکوکی در ستون فقرات یا سردردهای مزمن همراهند در تشخیص تومورها  می توانند کمک کننده باشند.

شاید خطرناکترین اثر وجود تومورها در نخاع احتمال بروز سکته نخاعی ناگهانی است. به همین دلیل پیگیری هر یک از نشانه‌های فوق نزد پزشکان متخصص امری لازم  است.

عوارض تومور نخاع

انواع روش های جراحی تومور نخاع

جراح باید یک تومور نخاعی را بردارد و محل آن را پاکسازی کند. چون احتمال می‌رود نواحی مجاور را نیز آلوده کرده و موجب مشکلات در اعصاب و دیگر ساختارهای حساس بدن شود. نوع جراحی تومور نخاع برای برداشت و پاکسازی تومور به نوع، موقعیت و سایز آن بستگی دارد.

باید در نظر داشت پایه و اساس درمان تومورهای نخاعی عمل جراحی با هدف به دست آوردن نمونه برای تشخیص طبی، شناخت عناصر عصبی، و جلوگیری از پیشرفت ضایعات عصبی (بویژه فلج) در بیماران مبتلا است. با توجه به پیشرفت‌های علمی فعلی در درمان تومور نخاع، جراحی آن بسیار امن و با خطر پایین است.

این پیشرفت‌های علمی و امکانات جراحی جدید که با استفاده از سیستم‌های کامپیوتری و میکروسکوپی بسیار پیچیده انجام می‌شوند اکثر تومور‌های دستگاه اعصاب مرکزی مخصوصا تومور‌های نخاعی را قابل درمان کرده است. بعد از ﻣﻌﺎﯾﻨﻪ دﻗﯿﻖ و اﻗﺪاﻣﺎت ﭘﯿﺸﺮﻓﺘﻪ ارزﯾﺎﺑﯽ اﻋﺼﺎب، محل دقیق ﺗﻮﻣﻮر در ﻧﺨﺎع ﻣﺸﺨﺺ می شود. جراح متخصص مغز و اعصاب با ﺗﺼﺎوﯾﺮ ام آر آی و ﺳﯽ ﺗﯽ اﺳﮑﻦ و ترکیب این نتایج با معاینات، اقدام به انتخاب روش‌های مناسب برای جراحی تومور نخاع خواهد کرد. بررسی های تشخیصی و ازمایشات خون بالا رفتن فاکتورهای التهابی برای تشخیص بیماری کمک دهنده هستند.

برای کنترل و بررسی دائم عملکرد عضلاتی که توسط آن‌ها عصب دهی انجام می‌شود و اطمینان از سلامت و پیشگیری از مشکلات حین عمل از روش‌های پیچیده نورومانیتورینگ یا مانیتورینگ عصبی استفاده می شود. به این معنا که حین عمل واکنش‌های عصبی بیمار بررسی می‌شوند تا هیچ یک از اعصاب بیمار در جراحی و خارج کردن تومورهای نخاعی آسیب نبینند. نکات مهم در انتخاب روش جراحی بسیار زیادند. بطور عمده سن بیمار، جنسیت بیمار، سایر بیماری های فرد دارای تومور، محل تومور، جنس تومور و اندازه آن جزو عوامل اصلی انتخاب شیوه مناسب جراحی تومور نخاع محسوب می‌شوند.

اهداف اصلی جراحی، شامل کاهش درد ناشی از تومور نخاعی، بازیابی یا حفظ سطح عملکرد عصبی و ثبات بخشیدن به ستون فقرات می باشند. جراحی های تومور نخاع به طور عمده به دو شکل جراحی باز و جراحی بسته انجام می‌شوند. دکتر مهرداد حسین زاده بختوری متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات ، یکی از بهترین انتخاب ها با کمترین ریسک جراحی در تمامی موارد برای بیماران، در تهران هستند.

روش های جراحی تومور نخاع
  • جراحی بسته 

تکنیک های جراحی بسته بدون ایجاد برش در پوست انجام می‌شود. از معروفترین روش‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در جراحی بسته آمبولیزاسیون  (بستن رگ با کاتتر) است. برخی از تومورها توسط شبکه‌ای از عروق خونی تغذیه می‌شوند. پزشک برای جلوگیری از خونریزی این عروقِ تغذیه کننده را می‌بندد.

  • جراحی باز

شامل آن دسته از جراحی‌هایی هستند که لازم است بدن فرد بطور مستقیم شکافته شده و با استفاده از ابزارهای دقیق، پیچیده، کامپیوتری و میکروسکوپی صورت گیرد. معروفترین جراحی های باز شامل ورتبرو پلاستی (جراحی زیرپوستی و تزریق سیمان استخوانی)، کیفوپلاستی (تزریق سیمان با استفاده از بالون های مخصوص)، و دکمپرشن (کوچک کردن، برداشتن کامل یا برداشتن جزئی تومور) هستند.

انواع تومور نخاع

در یک بحث کلی می‌توان انواع تومورهای نخاع را به دو دسته سرطانی و غیرسرطانی تقسیم نمود. تومورهای سرطانی نسبت به تومورهای غیرسرطانی بسیار سریع‌تر رشد می‌کنند. هر دو نوع این تومورها می‌توانند بر نخاع و اعصاب فشار آورند و حتی سبب آسیب‌های جبران نشدنی و دائمی شوند. نکته کلیدی این است که درمان فوری و در صورت نیاز، جراحی تومورهای نخاع منجر به حداقل سازی آسیب های آنها می شود.

در یک تقسیم بندی دیگر، تومورهای سرطانی با توجه به موقعیتشان نسبت به سخت شامه (دورا) به دو دسته درون پرده‌ای (اینترادورال) و بیرون پرده‌ای (اکسترادورال) تقسیم می‌شوند. اکثر تومورهای درون پرده‌ای از سلول‌های نخاعی، ریشه‌های عصبی یا مننژ هستند. خود تومورهای درون پرده‌ای (اینترادورال) به دو بخش تومورهای داخل بصل النخاع (اینترامدولاری) و تومورهای خارج از بصل النخاع (اکسترامدولاری) تقسیم می‌شوند. با توجه به ترکیب این طبقه بندی ها، موارد مهم تومور نخاع به شرح زیر هستند:

  • تومورهای ستون فقرات
  • تومورهای پیش سرطانی: در ستون مهره‌ها رخ داده و منشأ آنها در قسمت استخوانی یا دیسک‌های ستون فقرات است. شایع ترین تومور پیش سرطانی با منشاء استخوانی نخاع، استئوژنیک سارکوم (استئوسارکوم) است. خوشبختانه، اکثر تومورهای نخاعی پیش سرطانی بسیار نادر بوده و معمولاً به کندی رشد می‌کنند.
  • تومورهای متاستاتیک: اغلب، تومورهای نخاعی از سرطان ایجاد شده در سایر نواحی بدن به ستون فقرات و نخاع گسترش (متاستاز) می‌یابند. الگوهای این تومورها در زنان و مردان متفاوت است. در مردان، تومورهای نخاع بیشتر ناشی از متاستاز سرطان پروستات یا ریه هستند. اما در زنان، تومورهای نخاع بیشتر حاصل متاستاز سرطان سینه یا ریه هستند که به نخاع و ستون فقرات می‌رسند.
انواع تومور نخاع
  • تومورهای اينترادورال

تومورهای داخل دورا (سخت شامه) در درون کانال نخاعی و در عین حال در خارج از اعصاب رشد می‌کنند. معمولاً این تومورها خوش‌خیم بوده و سرعت رشدشان کم است:

  • تومورهای غلاف عصبی: منشأ آن‌ها در ریشه‌های عصبی بیرون آمده از نخاع است. این تومورها معمولاً خوش‌خیم بوده و سرعت رشدشان کم است (شوانوماها و نوروفیبروماها).
  • مننژیوما: منشاء این تومورها در پرده‌های احاطه کننده اطراف نخاع است. این تومورها بیشتر در میان زنان میانسال و سالخورده شایع بوده و اکثراً خوش خیم هستند.
تومورهای اينترادورال
  • تومورهای داخل نخاعی

تومورهای داخل نخاعی از داخل نخاع یا داخل هر یک از اعصاب درون نخاع رشد کرده و معمولاً از سلول‌هایی تشکیل می شوند که وظیفه پشتیبانی فیزیکی و حائلی برای سیستم عصبی را به عهده دارند. این تومورها اغلب خوش خیم بوده و بیشتر در محدوده گردن ایجاد می شوند.

هزینه جراحی تومور نخاع

فرآیندهای درمانی شامل مشاوره، معاینات تخصصی ارزیابی مغز و اعصاب، بررسی پرونده سوابق بیماری و MRI، سی تی اسکن و گزارش‌های پزشکی، هستند. تعرفه‌های ویزیت و مشاوره مطابق تعرفه‌های قانونی نظام پزشکی در سراسر کشور است. همچنین هزینه‌های ارزیابی‌های تشخیصی بستگی به نوع بیمه درمانی تحت پوشش شما و مرکزی که این آزمایشات را انجام ‌می‌دهند، دارد.

هزینه‌های جراحی به طور عمده به دو بخش تقسیم می‌شوند. بخش اول شامل نوع تومور نخاع و جزییات فنی لازم برای جراحی آن است که تعرفه‌های آن بسته به امکانات فنی و پرسنلی مورد نیاز متغیر است. بسیاری از جراحی‌های تومورهای نخاع نیازمند ایمپلنت و یا سیمان مخصوص استخوانی هستند که با توجه به گستردگی تومور و تخریب بافتی کاملاً متفاوت در هر بیمار، نمی‌توان از پیش آن را تعیین نمود. همچنین، مدت زمان جراحی عاملی مهم برای نوع و میزان ابزارها، داروها، تجهیزات و مواد به کار رفته در جراحی است.

بخش دوم هزینه‌های جراحی تومور نخاعی شامل بیمارستانی است که این جراحی در آن صورت می‌گیرد. تعرفه‌های بیمارستانی حسب درجه‌بندی کیفیت و خدمات بیمارستان، خصوصی/دولتی بودن بیمارستان، بیمه‌های درمانی شما، نوع اتاق (خصوصی/ عمومی)، داروها و مدت زمان لازم برای بستری در بیمارستان قابل محاسبه است. با توجه به کارآمدی اثبات شده تیم جراحی دکتر مهرداد حسین‌زاده بختوری در حوزه جراحی تومور نخاع، بهترین انتخاب با کمترین هزینه‌های درمانی برای تمام بیماران صورت می‌گیرد.

هزینه جراحی تومور نخاع

مراقبت‌های پس از جراحی تومور نخاع

بعد از جراحی تومور نخاع، بسته به وسعت تومور، نوع روش جراحی، و سرعت بهبودی، بیماران چند روز در بیمارستان بستری خواهند بود. در این مدت  تمام علایم عصبی و فعالیت‌های بدنی  بطور مداوم بررسی می شوند تا از موفقیت کامل عمل اطمینان حاصل گردد. در صورتی که بعد از عمل وضعیت بیمار به شرایط پایدار و مناسب استراحت در منزل برسد، متخصص بلافاصله وی را مرخص خواهد کرد.

دوره نقاهت بعد از جراحی تومور نخاع، بسته به نوع روش جراحی مورد استفاده، ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد. معمولاً، در این دوره بیمار دچار بی‌حسی موقت یا علائم دیگری از جمله خونریزی و آسیب بافت عصبی می‌شود. برخی از بیماران بعد از جراحی به نوعی توانبخشی نیاز دارند. اما جای نگرانی نیست، چون به سرعت عوارض آن برطرف خواهند شد.

نکته بسیار مهم این که لازم است بیماران به طور منظم به پزشک معالج خود مراجعه نمایند. هدف از معاینات پیگیری منظم حداقل هر شش ماه یک‌بار، تأیید پایداری وضعیت بالینی بیمار و موفقیت درمان وی است و این امکان را به پزشک معالج خواهد داد تا درصورت عود بیماری یا رشد دوباره تومور تمهیدات لازم را ببیند و سریعاً اقدامات ملزوم را انجام دهد.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
امتیاز
4.5/5
سوالی دارید؟ پاسخگو هستیم.