فتق دیسک یا پارگی دیسک کمر و یا گردن

فتق دیسک یا پارگی دیسک کمر و یا گردن

در این مقاله که در مورد فتق دیسک کمر و گردن جمع اوری شده است به بررسی موارد زیر پرداخته شده :

 • فتق دیسک چیست ؟
 • انواع دیسک کدام  است ؟
 • علائم فتق دیسک چیست ؟
 • علت بروز پارگی دیسک  چیست ؟
 • بررسی عوارض فتق دیسک
 • چگونگی تشخیص این بیماری
 • درمان عارضه دیسک

فتق دیسک کمر و گردن

فتق دیسک همچنین به عنوان یک لغزش دیسک یا پارگی دیسک شناخته می شود. این یکی از شایع ترین دلایل درد کمر و پا است. فتق دیسک معمولاً در قسمت تحتانی ستون فقرات اتفاق می افتد.

فتق دیسک چیست؟

ستون مهره یا ستون فقرات از 33 مهره تشکیل شده است که توسط دیسک های اسفنجی از یکدیگر جدا می شوندبین مهره ها ، بالشتک های گرد ، مسطح به نام دیسک های بین مهره ای وجود دارد که به عنوان ضربه گیر عمل می کنند. هر دیسک دارای یک مرکز ژل مانند و نرم ،به نام هسته پالپوس ،است که با یک لایه بیرونی محکم و فیبری به نام حلقه احاطه شده است. ستون فقرات به 4 قسمت تقسیم می شود:

 • مهره های گردن : 7 مهره اول که در گردن قرار دارند
 • مهره های قفسه سینه: 12 مهره بعدی که در ناحیه قفسه سینه قرار دارند
 • مهره های کمری: 5 مهره بعدی که در قسمت تحتانی کمر واقع شده است
 • مهره های ساکرال(خاجی): پایین ترین 5 مهره ، که در زیر کمر قرار دارد
 • مهره های کوکسیکس(أنبالچه): شامل 4 مهره نیز می شود که استخوان عقب را تشکیل می دهند

دیسک برآمده چیست ؟

با افزایش سن ، دیسک بین مهره ای ممکن است مایعات را از دست داده و خشک شود. با این کار ، دیسک اسفنجی (که بین قسمتهای استخوانی ستون فقرات قرار دارد و به عنوان “کمک فنر” عمل می کند) فشرده می شود. این حالت  ممکن است به شکستن حلقه بیرونی سخت منجر شود و در نتیجه  به هسته یا داخل حلقه اجازه می دهد تا بیرون برود. به این نوع دیسک ،دیسک برآمده گفته می شود.

پارگی دیسک گردن و کمر یا فتق دیسک چیست ؟

دیسک همچنان در حال خراب شدن است و یا با استرس مداوم روی ستون فقرات ، هسته داخلی ممکن است در واقع از پارگی خارج شود. این حالت،دیسک پاره شده یا فتق است. قطعات ماده دیسک سپس می توانند روی ریشه های عصبی واقع در پشت فضای دیسک فشار وارد کنندو باعث درد ، ضعف ، بی حسی یا تغییر در احساس شود. فتق دیسک که به آن دیسک کشیده یا دیسک پاره شده نیز گفته می شود ،وقتی ایجاد میشود که فشار از مهره ها در بالا و پایین، برخی یا تمام هسته پالپوس را از طریق قسمت ضعیف یا پاره شده از ناحیه حلقوی بیرون می راند.

بیشتر فتق های دیسک در قسمت تحتانی کمر اتفاق می افتد ، اگرچه ممکن است پارگی دیسک ، در گردن نیز ایجاد شود. علائم و نشانه ها بستگی به جایی که دیسک قرار دارد و فشار دیسک بر روی عصب بستگی دارد. آنها معمولاً در یک طرف بدن تأثیر می گذارند.

فتق دیسک اغلب در قسمت تحتانی ستون فقرات رخ می دهد. اما ممکن است در ستون فقرات گردن و قفسه سینه نیز ایجاد شود. فتق دیسک یکی از شایع ترین دلایل درد گردن ، پشت و یا پا ( سیاتیک ) و گردن درد است.

 

فتق دیسک کمر و گردن

فتق دیسک چقدر شایع هستند؟

فتق دیسک بسیار رایج است. آنها بیشتر در افراد 35 تا 55 ساله مشاهده می شود. در مردان شایعتر از زنان است.

علائم فتق دیسک چیست؟

فتق های  دیسک اغلب به هیچ وجه علائمی ایجاد نمی کنند. البته درد بازو یا پا می تواند یکی از علائمی باشد که در برخی از افراد دیده می شود.

اگر فتق (پارگی)دیسک در قسمت تحتانی کمر باشد ، معمولاً بیشترین درد را در باسن ، ران و ساق احساس خواهید کرد. ممکن است در قسمتی از پا نیز درد داشته باشید. اگر فتق .

دیسک در گردن

اگر دیسک در گردن  شما باشد ، معمولاً بیشترین درد را در شانه و بازو احساس خواهید کرد. این درد ممکن است هنگام سرفه ، عطسه یا حرکت به سمت موقعیت های معینی به بازو یا پایتان منتشر شود. درد اغلب به عنوان تیز یا سوزش توصیف می شود.

احساس سوزن سوزن شدن

افرادی که فتق دیسک دارند ، اغلب دچار بی حسی یا سوزن شدن در قسمت بدن هستند که توسط اعصاب آسیب دیده ایجاد می شود.

ضعف

ماهیچه هایی که توسط اعصاب آسیب دیده عصب دهی می شوند ، ضعیف می شوند. این می تواند شما را به تلو تلو خوردن و یا بر توانایی شما در بلند کردن یا نگه داشتن وسایل تأثیر بگذارد.

بدون علائم می توانید فتق دیسک داشته باشید. شاید نمی دانید که آن را دارید مگر اینکه روی تصویر ستون فقرات ظاهر شود.

علائم فتق دیسک در قسمت تحتانی کمر شامل موارد زیر است:

 • دردی که به باسن ، ران ها و پاها انتشار می یابد – به نام سیاتیک (درد کمر نیز ممکن است باشد و یا وجود نداشته باشد).
 • سوزن شدن یا بی حسی در ران یا پا.
 • ضعف عضلانی

علائم فتق دیسک گردن شامل موارد زیر است:

 • درد نزدیک یا بالای تیغه شانه
 • دردی که به شانه ، بازو ، و – گاهی – دست و انگشتان انتشار پیدا می کند.
 • درد گردن ، به خصوص در قسمت پشت و در دو طرف گردن (درد هنگام خم شدن یا چرخاندن گردن ممکن است افزایش یابد).
 • اسپاسم عضلات گردن

علائم فتق دیسک در قسمت میانی کمر مبهم است. ممکن است در ناحیه فوقانی کمر ، کمر ، شکم یا پاها درد وجود داشته باشد ، ضعف یا بی حسی در یک یا هر دو پا مشاهده می شود.

پارگی دیسک کمر

چه عواملی باعث ایجاد فتق دیسک می شود؟

فتق دیسک غالباً نتیجه یک سایش تدریجی ، مربوط به پیری و پارگی به نام دژنراسیون دیسک است. با افزایش سن ، دیسک های شما کمتر انعطاف پذیر می شوند و مستعد پارگی یا پارگی حتی با فشار یا پیچش جزئی هستند.

بیشتر افراد نمی توانند علت فتق دیسک خود را تشخیص دهند. بعضی اوقات ، استفاده از عضلات پشتی به جای عضلات پا و ران برای بلند کردن اجسام سنگین می تواند به فتق دیسک منجر شود ، همانطور که می تواند در هنگام بلند کردن پیچ و تاب و چرخش داشته باشد. به ندرت یک واقعه آسیب زا مانند ریزش یا ضربه به پشت علت می باشد.

فتق هنگامی اتفاق می افتد که قسمت بیرونی دیسک ، آنولوس ضعیف و پاره شود. عوامل مختلفی می توانند در تضعیف دیسک نقش داشته باشند ، از جمله

 • پیری و زوال(دژنراسیون).
 • وزن بیش از حد.
 • کشش ناگهانی از بلند کردن نادرست یا از پیچ خوردن شدید.

عوامل خطر زا در رابطه با دیسک کمر و دیسک گردن

عواملی که می توانند خطر فتق دیسک را افزایش دهند عبارتند از:

وزن بالا

وزن بیش از حد بدن باعث ایجاد استرس اضافی روی دیسک های کمر شما می شود.

شغل نا مناسب

افرادی که مشاغل جسمی زیادی دارند ، خطر بیشتری برای بروز مشکلات کمر دارند. بلند کردن مکرر ، کشیدن ، فشار دادن ، خم کردن پهلوها و پیچاندن نیز می تواند خطر فتق دیسک را افزایش دهد.

ژنتیک

برخی از افراد مستعد ابتلا به دیسک فتق هستند.

سیگار کشیدن

تصور می شود که سیگار کشیدن باعث کاهش اکسیژن رسانی به دیسک می شود و باعث می شود سریعتر خراب شود.

چه عوارضی با فتق دیسک همراه است؟

درد مزمن (مداوم) کمر یا پا و از دست دادن کنترل یا حس در ران ها یا پاها برخی از عوارض فتق دیسک درمان نشده است. درست بالای کمر ، نخاع شما به پایان می رسد. آنچه از طریق کانال نخاع ادامه می یابد ، گروهی از ریشه های عصبی بلند است که شبیه دم اسب است.

به ندرت ، فتق دیسک می تواند کل کانال ستون فقرات ، از جمله تمام اعصاب کودا اکوینا را فشرده کند. به ندرت ، برای جلوگیری از ضعف یا فلج دائمی ممکن است نیاز به جراحی اضطراری باشد.

علائم بدتر شدن درد ، بی حسی یا ضعف می تواند تا جایی افزایش یابد که فعالیتهای روزانه شما را مختل کند.

اختلال عملکرد مثانه یا روده

سندرم كوائد اكوينا ممکن است باعث بی اختیاری ادرار و یا احتباس ادرار حتي با وجود مثانه پر شود.

بیهوشی زین شکل

این کاهش تدریجی احساس در مناطقی که زین را لمس می کنند ، تأثیر می گذارد – ران داخلی ، پشت پاها و ناحیه اطراف روده.

فتق دیسک در دیسک کمر آسیب دیده

فتق دیسک چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما ارزیابی را با معاینه کامل جسمی و تاریخچه پزشکی ، از جمله بررسی علائم شما آغاز می کند. او ممکن است یک معاینه عصبی را انجام دهد تا رفلکس های عضلانی ، حس و قدرت عضلات شما را آزمایش کند‌.

پزشک ممکن است از آزمایشات تشخیصی دیگری برای تأیید تشخیص و ارزیابی بهتر محل و میزان فتق استفاده کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس

اشعه ایکس برای تولید تصاویری از بدن از دوزهای کمی از اشعه استفاده می کند. اشعه ایکس ستون فقرات ممکن است برای رد سایر علل درد کمر یا گردن انجام شود.

MRI یا سی تی اسکن

اسکن تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) و توموگرافی کامپیوتری (CT) می توانند باریک بودن کانال نخاعی ناشی از فتق را نشان دهند.

میلوگرام

این تزریق رنگ به کانال نخاعی است که به دنبال آن یک سی تی اسکن انجام می شود. myelogram می تواند کمک به تعیین دقیق اندازه و محل فتق کند.

EMGelectromyelogram (EMG)

شامل قرار دادن سوزن های کوچک  به داخل ماهیچه های مختلف و اندازه گیری فعالیت الکتریکی. پاسخ عضله ، که نشان دهنده میزان فعالیت عصبی است ، اندازه گیری می شود. EMG می تواند در تعیین اینکه کدام ریشه عصبی یا ریشه ها تحت تأثیر فتق دیسک قرار می گیرند ، کمک کند.

تصویر سی تی از دیسک پاره شده

 

فتق دیسک چگونه درمان می شود؟

اکثر فتق های دیسک به تنهایی یا با درمان محافظه کارانه برطرف می شوند ، که شامل استراحت ، داروهای ضد التهاب و درمان فیزیوتراپی است. برخی افراد دریافتند که بسته‌های یخی یا گرمای مرطوب که در ناحیه آسیب دیده اعمال می شود ، باعث تسکین علامتی درد و اسپاسم عضلات در ناحیه پشت می شود. در مواردی که با درمان محافظه کارانه بهبود نمی یابد ، ممکن است تزریق ستون فقرات یا جراحی لازم باشد.

سبک زندگی و داروهای خانگی

علاوه بر مصرف داروهای دردی که پزشک توصیه می کند ، سعی کنید:

استفاده از گرما یا سرما

در ابتدا می توان از بسته های سرد برای تسکین درد و التهاب استفاده کرد. بعد از گذشت چند روز ، ممکن است برای گرم شدن و آسایش به گرمای ملایم بروید.

خود داری از استراحت بیش از حد

خوابیدن در رختخواب می تواند منجر به مفاصل سفت و عضلات ضعیف شود – که می تواند بهبود شما را پیچیده کند. درعوض ، به مدت 30 دقیقه در حالت آسایش استراحت کنید و سپس به پیاده روی کوتاه بروید یا کارهایی انجام دهید. سعی کنید از فعالیت هایی که درد شما را بدتر می کند اجتناب کنید.

فعالیت را به آرامی از سر بگیرید

بگذارید درد شما را برای از سرگیری فعالیت های خود راهنمایی کند. حتما حرکات شما کند و کنترل شده باشد ، به خصوص خم به جلو و بلند شوید

درمان دارویی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) به تسکین درد ، التهاب و سفتی کمک می کنند و باعث افزایش تحرک و ورزش می شوند.

NSAID های بدون نسخه معمولی شامل آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. ممکن است برای جلوگیری از تحریک معده ، داروهایی با غذا مصرف کنید.

برای تسکین ناراحتی ناشی از درد شدید یا اسپاسم عضلانی در دوره های درمانی اولیه ممکن است داروهای آرامش بخش عضلانی و مسکن ها تجویز شود.

فیزیوتراپی

هدف از فیزیوتراپی بهبود قدرت ، انعطاف پذیری و استقامت است تا بتوانید در فعالیت های عادی خود شرکت کنید.

تمریناتی که توسط فیزیوتراپی شما تجویز شده است می تواند به کاهش فشار اعصاب و کاهش علائم درد و ضعف نیز کمک کند. برنامه تمرینی اغلب شامل تمرینات کششی برای بهبود انعطاف پذیری عضلات و ورزش هوازی – مانند پیاده روی یا استفاده از دوچرخه ثابت – برای ایجاد استقامت و بهبود گردش خون است.

تمرین های دیگر ممکن است به تقویت عضلات کمر ، شکم و پاها کمک کند.

تزریق ستون فقرات

تزریق داروی شبه کورتیزون به قسمت تحتانی کمر ممکن است به کاهش تورم و التهاب ریشه های عصبی کمک کند و باعث افزایش تحرک شود. به این تزریقات اپیدورال یا بلوک عصبی گفته می شود.

جراحی

برای افرادی که به درمان محافظه کارانه پاسخ نمی دهند ، افرادی که علائم آنها به صورت پیشرونده بدتر می شود ، یا افرادی که نقص عصبی را تجربه می کنند ، ممکن است عمل جراحی لازم باشد. به ندرت ، یک فتق دیسک بزرگ ممکن است به اعصاب مثانه یا روده آسیب برساند ، که نیاز به جراحی اورژانسی دارد. رایج ترین گزینه های جراحی شامل میکرودیسکتومی ، لامینکتومی یا فورامینوتومی است.

میکرودیسکتومی

میکرودیسکتومی روشی است که برای از بین بردن قطعات فتق دیسک استفاده می شود ، که اغلب با استفاده از میکروسکوپ عملیاتی است.

لامینکتومی

قسمتی از استخوان که منحنی است و نخاع (لامینا) را می پوشاند و بافتی که باعث فشار به عصب یا نخاع می شود ، برداشته می شود. این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. اقامت در بیمارستان یک تا دو روز است. بهبودی کامل حدود شش هفته طول می کشد.

دیسک پاره شده

 

آیا می توان کاری کرد که از فتق دیسک جلوگیری شود؟

همیشه نمی توان از فتق دیسک جلوگیری کرد ، اما مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر خود استفاده کنید:

از تکنیک های مناسب بلند کردن استفاده کنید. در کمر خم نشوید. زانوها را در حالی که پشت خود را صاف نگه دارید خم کنید و از عضلات پای قوی خود استفاده کنید تا بتوانید از بار حمایت کنید.

 • وزن سالم خود را حفظ کنید. وزن اضافی کمر را تحت فشار قرار می دهد.
 • هنگام قدم زدن ، نشستن ، ایستادن و خوابیدن موقعیت های درست را تمرین کنید . به عنوان مثال ، صاف ایستادن و دادن شانه ها به عقب ، شکم در داخل و قسمت کوچک پشت خود صاف بایستید. با پای خود صاف بر روی زمین بنشینید یا بلند شوید. روی یک تشک نسبتا محکم بخوابید و روی دو طرف خود (پهلو) بخوابید ، نه روی شکم خود.
 • کشش را اغلب هنگام نشستن به مدت طولانی انجام دهید.
 • کفش پاشنه بلند نپوشید.
 • به طور مرتب ورزش کنید تا ماهیچه های کمر ، پاها و شکم را قوی نگه دارید. درگیر ورزش منظم هوازی شوید. سعی کنید انعطاف پذیری را با تقویت در یک برنامه ورزشی منظم متعادل کنید.
 • سیگار نکشید.
 • وعده های غذایی سالم و متعادل بخورید.

چشم انداز افراد مبتلا به فتق دیسک چیست؟

با انجام اقدامات ساده ، بیشتر درد پشت و پا به تدریج – معمولاً طی شش هفته – بهبود می یابد. در حقیقت ، بیشتر مبتلایان به فتق دیسک در طی شش هفته به درمان محافظه کارانه پاسخ می دهند و قادر به بازگشت به فعالیت های عادی خود هستند. برخی از آنها حتی پس از درمان همچنان به کمردرد خود ادامه خواهند داد

آنچه شما می توانید در فرایند مرتبط با جراحی دیسک کمر انجام دهید

قبل از قرار ملاقات خود ، آماده پاسخگویی به سؤالات زیر باشید:

 • چه زمانی علائم شما شروع شد؟
 • آیا در زمانی که برای اولین بار علائم را احساس کردید ، آیا چیزی را بلند کرده ، فشار می آورید یا می کشید؟
 •  آیا پشت خود را پیچانده اید؟
 • آیا درد شما را از مشارکت در فعالیتها باز داشته است؟
 • اگر به نظر می رسد علائم شما را بهبود می بخشد؟
 • اگر به نظر می رسد علائم شما را خراب می کند؟
 • چه داروها یا مکمل هایی مصرف می کنید؟
 • چه انتظاری از پزشک دارید

پزشک ممکن است سؤالات دیگری از جمله:

 • آیا درد شما به بازو یا پاهای شما می رسد؟
 • احساس ضعف یا بی حسی در بازوها یا پاها می کنید؟
 • آیا متوجه تغییراتی در عادت روده یا مثانه شده اید؟
 • آیا سرفه یا عطسه درد پا را بدتر می کند؟
 • آیا درد در خواب یا کار تداخل دارد؟
 • آیا کار شما شامل بلند کردن سنگین است؟
 • سیگار می کشید یا در غیر این صورت از محصولات دخانی .استفاده می کنید؟
 • وزن شما اخیراً چگونه تغییر کرده است؟

برای دریافت مشاوره در این زمینه میتوانید به پیج اینستاگرام دکتر مهرداد حسین زاده بختوری به عنوان یکی از بهترین متخصصان جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در تهران مراجعه نمایید.

مطلبی که تحت عنوان فتق دیسک کمر در وب سایت دکتر مهرداد بختوری متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات مطالعه کردید، از منبع روبرو استخراج شده است. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/herniated-disk/symptoms-causes/syc-20354095دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =

سوالی دارید؟ پاسخگو هستیم.